TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 2

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 2

Kent İçi Ulaşımda Bir Yeşil Yol Örneği: Ankara Batıkent Semti Bisiklet Yolları

Ankara’nın Batıkent semtinde bisiklet yolları projesinin amacı Coğrafi Bilgi Sistemleri tabanında, yaşadığımız yer olan ve okulumuzun bulunduğu Batıkent’te ulaşım için bisiklet yolu güzergahı ve bisiklet park alanları önerisi sunmak, böylece hedef kitlemiz olan Batıkent halkına ve öğrencilere bisikletin bir ulaşım aracı olarak kullanılabileceğini ortaya koymaktır.

Projemizin ortaya çıkış safhasında belirlediğimiz, yerel ve ulusal ölçekte bazı problemler bulunmaktadır. Bunlar:

  • Batıkent sakinleri ve Batıkent’te okuyan ortaöğretim öğrencileri semt içi ulaşımda sorunlar yaşamaktadır.
  • Cumhuriyetimizin başkenti Ankara’da bisiklet sürücüleri için düzenlenmiş bisiklet yolları ve bisiklet park alanları bulunmamaktadır.
  • Batıkent ve Ankara’nın diğer semtlerinde insanların kısa mesafede istediği zaman kullanabileceği belediyelere ait bisiklet kiralama istasyonları bulunmamaktadır.
  • Ülkemizde özellikle genç nüfus içinde fiziksel aktive eksikliğinden dolayı obezite artış göstermektedir.
  • Ankara gibi ülkemizin kalabalık kentlerinde motorlu taşıtların fazlalığı trafik yoğunluğu, kazalar, çevre ve gürültü kirliliği gibi sorunlar yaratmaktadır.
  • Ülkemizde petrol temelinde yakıtlar kullanan motorlu taşıtların sayısı gün geçtikçe fazlalaşmakta bu durum ülkemizin enerji kaynakları bakımından dışa bağımlılığını artırmaktadır.

Projemizin yapımında sırasıyla literatür taraması, kurum ziyaretleri, anket düzenlenmesi, arazi çalışması, verilerin değerlendirilmesi, görsel malzemelerin hazırlanması, sonuçların ortaya konması ve önerilerin hazırlanması süreçleri izlenmiştir.

Projede veri temini, anket ve arazi çalışmalarından sonra elde ettiğimiz bulgular ortaya koyduğumuz problemleri destekler niteliktedir. Batıkent’te bisiklet kullanımını ulaşım amaçlı yaygınlaştıracak her türden altyapı mevcuttur. Belediyeler, sivil toplum örgütleri, okullar ve diğer kuruluşların destekleriyle projenin amaçlarına ulaşmak mümkündür.

ANKARA NERMİN MEHMET ÇEKİÇ ANADOLU LİSESİ

Danışman: Şenol Erten

Proje Öğrencileri
RUMEYSA EDA KANIK
HABİBE GÜVEN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

7 + eleven =