TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 17

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 17

Bentonitin Toprağın Su Tutma Kapasitesine ve Bitki Büyümesine Etkisinin İncelenmesi

Amacı: Bentonit ile toprağın su tutma kapasitesini artırarak su erozyonu ve kuraklığın etkilerini en aza indirmek ve bitki gelişiminde hem su tutma özelliğinden hem de yapısındaki minerallerden yararlanmak amaçlanmıştır.
Yöntem: Proje 2 aşamada ele alındı. İlk aşamada bentonit ile toprağın su tutma kapasitesini karşılaştırmak amacıyla bentonit-toprak karışımı bulunan kaplar ile %100 toprak bulunduran kap ısıtılıp ağırlıkları kıyaslandı. İlk aşamanın ikinci kısmında, eğimli düzenekte su verilen bentonit-toprak karışımı bulunduran kaplar ile %100 toprak bulunduran kap sulanarak taşınan toprak miktarı gözlendi ve bentonitin su erozyonu üzerindeki etkisi incelendi. 2. aşamada bentonitin bitki gelişimi üzerindeki etkisini incelemek amacıyla bentonit-toprak karışımı bulunan saksılardaki soğanların(Allium cepa) kök gelişimi ile %100 toprak bulunan saksıdaki soğanların(Allium cepa) kök gelişimi karşılaştırıldı.

Sonuç: Hazırlanan ilk düzenekte bentonitin suyun buharlaşmasını geciktirdiği görüldü. Bu bentonitin yüksek sıcaklıklarda toprağı susuz bırakmayacağını, dolayısıyla kuraklığa karşı kullanılabileceğini gösterdi. Eğimli arazi düzeneğinde bentonit bulunduran kaplarda bulundurmayan kaplara oranla daha yavaş ve kütlece daha az toprak taşınması bentonitin erozyonun etkilerini geciktirdiğini kanıtladı. Bir diğer düzenek olan soğan(Allium cepa) dikilen saksılardan bentonit bulunan saksılarda kök gelişiminin fazla olması, bentonitin yapısındaki minerallerin bitki için olumlu etki yarattığını gösterdi. Aynı zamanda kök gelişiminin artması bitkinin toprağa daha sıkı tutunmasını sağlayarak erozyonun önüne geçmede kullanılabilir. Projede bentonitin su erozyonun önlenmesi, kuraklığın önlenmesi, bitki gelişimi gibi konularda kullanılabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

SAMSUN GARİP ZEYCAN YILDIRIM FEN LİSESİ

Danışman: Turgay Tünler

Proje Öğrencleri
ESRA BETÜL KARTAL
SANİYE SAKINMAZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seventeen − 13 =