TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 15

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 15

Ekonomik Değeri Yüksek Olan Akdeniz İklim Kuşağında Yetişen Fakat Mersin’de Yetiştirilmeyen Bitki: Safran

Projenin Amacı: Bizim bu projedeki amacımız Akdeniz iklimi görülen ispanya, Yunanistan, Fas, Fransa gibi ülkelerde yetiştiriciliği etkin bir biçimde yapılan safranın; Fransa’nın Marsilya şehrini örnek göstererek Mersin bölgesinde de yetiştirilebileceğine dikkat çekmek, bölge halkı için yeni ekonomik kaynaklar ortaya çıkarmak.

Projenin Özeti: Safran,süsengiller ailesinden çok yıllık bir bitkinin ve tepeciklerinden elde edilen tozun adıdır. Günümüzde İspanya, Fransa, Fas, Yunanistan, İran ve Hindistan’da yetiştirilen safran, birbirine yapışık iki soğandan gelişen, çeşitlerine göre mavi, beyaz ya da menekşe rengi çiçekler açan bir bitkidir. Tepeciklerinden elde edilen toz. suda kaynatılınca güzel, özel tatlı bir koku verdiğinden, bazı yemek ve tatlıların yapımında tat ve renk(sarı) verici olarak kullanılır.

Dünyanın en pahalı baharatı olan safranın uluslararası pazarda kilogramının günümüzdeki değeri 10.000-15.000 dolar arasında değişmektedir.

Türkiye günümüzde safran ihtiyacının çok büyük bir bölümünü bu ülkelerden karşılamaktadır. Oysaki safran Hititler döneminden beri Anadolu’da bilinen ve ilaç olarak kullanılan bir maddedir. Ayrıca Osmanlı Devleti döneminde de önemli bir ihraç malıydı. Ancak 20.yy’ın başlarında safran ekimi ve üretimi gerilemiştir.
Ülkemizde şu an sadece Safranbolu ve çevresinde az miktarda üretilmektedir ve bu ancak yöresel kullanıma yetmektedir.

Aslında safran tarımı ilkçağlarda en çok Anadolu’nun Toros Dağları ve Çukurova bölgesinde yapılıyordu. Ancak Osmanlı Devleti döneminden sonra yavaş yavaş önemini kaybetmeye başladı ve bu bölgede artık üretmemektedir.
Safranın yetiştirildiği iklim ve toprak şartlarıyla Çukurova’nın iklim ve toprak şartlarını karşılaştırdık. Bunun sonucunda Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü’nden gerekli verileri topladık.
Yapmış olduğumuz karşılaştırmada bu bölgede iklim ve toprak şartlarının safran yetiştiriciliği için uygun olduğunu tespit ettik.

MERSİN MEHMET AKİF ERSOY SOSYAL BİLİMLER LİSESİ

Danışman: Serap Yetişen

Proje Öğrencileri
TARIK BUĞRA AYGÜN
MEHMET NURİ EROĞLU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × five =