TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 10

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 10

Mevlana Tüneli
Projemiz coğrafyaların ve bu coğrafyalar üzerindeki insan yerleşimlerinin yol açtığı coğrafı.fiziksel, sosyal ve çevresel bir yığın soruna yolaçan ulaşım sorununda çözüm üretebilmek için deyim yerindeyse bu değirmene öğrenci aklımızla ve bu şehrin genç yaşayanları olarak bir bardak su taşıyabilmektir.

Bu projenin ortaya çıkmasındaki temel fikir olan, boğazı geçmek için herşeyin denendiği, konuşulduğu, çok büyük paraların harcanıldığı bir ortamda yüzbinlerce yıldır yürüyebilen insanoğlunun bu yeteneğinin kullanılmasının bugüne kadar hiç önerilmemiş olmasıdır.

Bu gerekçe ile oluşturulan hazırlıklar önce gözlemler ile planlanmış, sonra bu iki mesafenin en faydalı olabileceği Boğaz’ın iki yakasındaki, iki büyük ilçesi seçilmiştir. Boğaz’dan geçen en büyük tonajlı gemilerin bile dip derinliğiyle sorun teşkil etmeyecek 20 metrenin güvenlikli 18 metre daha alt mesafesinde bir dip topoğrafyası olan bölge uygun bulunmuştur.

Bu tünelin teknik olarak yaşayabileceği tüm sorunların çözümlerinin daha öncelerde değişik şekillerde çözülmüş olduğu gözlenmiştir.

Yapılması tasarlanan imalatın tarafımızdan ifade edilebilmesi için günümüz bilgisayar teknolojisinden elimizden geldiğince faydalanarak, bu geçişin yatay mesafesini yürüyen bant üzerinde 8 dakikada, yürüyerek ise 17 dakikada geçebileceğimizi bulduk. Yine bu geçişi eğlenceli kılmak için tünele statik biliminin elvereceğini öngördüğümüz ölçüde izleme camları yaptık. Yetinmeyip bir de ikinci katlara toplam 15 adet yeme içme ve dinlenme alanları planladık.

Projemizin hazırlanma aşamasında en önemli sorunumuzu “uygulanabilirlilik”olarak saptadık. Bunun gerekçesi ise bu tür yüksek maliyetli işlerin önünde teknik anlamda yapılabilirlilik veya denenmiştik gibi kriterlerin önemli olması idi.

İSTANBUL ÖZEL MEF LİSESİ
Danışman: Dilek Şekerli

Proje Öğrencileri
EGE ARIKAN
EKİN ÖZTÜRK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

2 × 2 =