TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 1

TÜBİTAK Coğrafya Araştırma Projesi 1

Tematik Park Tasarımı

Amaç: Araştırmalara göre insanın gördüğü ve uyguladığı şeylerin akılda kalıcı olduğu tespit edilmiştir. Bu anlayıştan yola çıkarak belirli temalar çerçevesinde oluşmuş tematik parklar bulunmaktadır. Biz de bu tematik parklardan yola çıkarak Coğrafyayı oyun ve eğlence içerisinde yaşantı haline getirebilmek için coğrafya temalı bir park tasarladık. Peki, neden coğrafya tematik parkı? Çünkü coğrafya genel anlamda insanlara soyut gelen birçok kavram içermektedir. Parkımız 7 den 77 ye herkese hitap etmektedir. Bu park sayesinde kişiler yaparak, yaşayarak, öğrenme temelli bir alan yaratarak gittikçe önem kazanan coğrafi bilincin toplumsal olarak gelişmesini amaçladık. Proje çalışma sürecimiz bizim için büyük bir keyifti. Bu proje sayesinde coğrafyaya olan ilgimiz büyük ölçüde arttı. Coğrafya tematik parkı adlı projemizin diğer dallara da uyarlanabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bu çalışma her yönüyle yeni açılımlara ve gelişmelere açık durumdadır.

Kullanılan Yöntem Ve İşlemler: Şekilde belirtilen süreçler izlenmiş olup bu süreçlerde internet taraması, görüşme, tasarım yöntemleri uygulanmıştır.

Gözlemler Veriler ve Bulgular: Yaptığımız araştırmalar sonrası tematik parklarda olması gereken temel özellikler olarak; VVylson’a (1994) göre tema parkları; “bir müzenin üstlenebileceği bilimsel, kültürel ve tarihsel objeler üzerine kurulmuş ve bu objelerin ana bir konu etrafına odaklanıp gerçek kimlikleri ile canlandırıldığı mekânlardır, “tanımlamasını temel aldık.

Butemelçerçevesindeparktasarımındacoğrafyakonularınınilgiçekenbölümleriniuyarlayabileceğimiz çeşitli aktivite alanları tasarladık. Bu tasarımlarımızı raporumuzda ayrıntılı olarak belirttik.
Sonuçlar: Böyle bir parkın maliyetinin oldukça yüksek olacağını biliyoruz. Ayrıca çok geniş bir alana ihtiyaç duyulacağının da farkındayız. Ancak getirilerini düşündüğümüzde kentin farklılaşmasını sağlayacak, gelir getirici ve eğitim işlevi yüksek bir park tasarladığımızı düşünüyoruz.

ADANA SEYHAN BARBAROS İMKB ANADOLU LİSESİ

Danışman: Muhterem Cangürgel

Proje Öğrencisi
Büşra KILINÇKAYA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

4 × one =