TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 9

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 9

Kişiye Odaklı 3 Boyutlu Görüntü
Kişiye odaklı 3D görüntünün uygulanabilirliğini görmek ve bunu program ile kanıtlamayı istedik. Eşsiz bir 3D deneyimi yaratmak ve her bilgisayarda kullanılabilirliğini sağlamak.
Yer değiştirmeyi algılamak için farklı yöntemler düşündük. Bunlardan bazılan kızılötesi ile yer algılama, yüz algılama, özel gözlük kullanma, gözlükteki barkodu okutma, renk ile yer algılamaydı. Biz ucuz, kullanımı kolay olan, hata miktarı da düşük olan renk ile yer algılamayı seçtik.

Sıra 3D modellemeye geldi. Öncelikle 3D Modelleme aşamasını herhangi bir kütüphane kullanmadan kendi hesaplamalarımızla yapmaya karar verdik, fakat yazılımı bu şekilde yaptığımızda programın çalışma hızı ve modelin yüklenme hızı çok yavaş oldu. Bizde bir Microsoft kütüphanesi olan XNA Game Studio üzerinden çalıştık. Yazılımı bu kütüphaneyle yaptığımızda programın hızının gerçekten çok olduğunu gördük. Nedenini araştırdığımızda ise XNA Game Studio’nun bilgisayarın ekran kartını doğrudan kullandığını fakat kütüphanesiz kullanılan yazılımın ekran kartını doğrudan kullanmadığını öğrendik.

Sonuç olarak istediğimiz modeli yükleyebildiğimiz ve modele farklı pozisyonlardan bakabildiğimiz bir program geliştirmiş olduk.

Sonrasında 2 programımızı birleştirdik ve denemelere başladık. Denemeler sonucu programda bazı hatalar olduğunu gördük. Örneğin 3D modelleme kısmı gözün koordinat değişimini diğer programdan isterken 2 program çakışabiliyordu. Bu hatayı da daha sonra hallettik. Sonucunda görüntü başarılı bir şekilde oluşuyordu ve amacımıza ulaşmıştık. Bunu farklı modeller üzerinde denedik ve programımızın çalıştığını diğer modellerde de gözlemledik.

İSTANBUL ÖZEL OKYANUS FEN VE PROJE LİSESİ
Danışman: Eyüp Çakal

CAFER CAN ARSLAN
SELİM ENES KILIÇASLAN