TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 4

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 4

Kolay Yaşam
Bizim projemiz, bilgisayarda yaptığımız ve yapabileceğimiz her şeyi ses komutları ile bilgisayara yaptırmaya yarayan bir sistemdir. Burada ses komutları ile yaptıracağımız işlemlerin bilgisayar birimi olmasına gerek yoktur. Herhangi bir nedenden dolayı bilgisayarı kullanamayan kişiler için geliştirilmiştir. Bilgisayarı çok daha aktif ve istediği zaman istediği gibi, hayatındaki olayları kontrol etmek isteyen kişilerin taleplerine karşılık verecek şekilde tasarlanmıştır. Projemiz günlük hayatta bilgisayar ile ilgili yaptığımız her şeyi, bilgisayarda var olan herhangi bir programı istediğimiz zaman ses komutu ile açıp kapatan bilgisayarda akla gelen her şeyi ses komutları ile yaptırabilen bir kodlamaya sahiptir. Ayrıca bu projede var olan kodlar sayesinde yeni bir uygulamanın çalıştınlması için gerekli ses kaydı sonradan dışarıdan dinamik olarak kodlama yapmadan kullanıcı tarafından eklenebilmektedir. Projemizde şuan ekte sunulan resimlerde de görülen maket olarak yaptığımız model evinde kapısı penceresi farklı bölümlerde bulunan lambaları, paralel port sayesinde sesle kontrol edilebilmektedir. Burada ev model olduğu için sadece bazı birimleri kontrol edilen kodlar eklenmiştir. Burada model evin akla gelen diğer birimleri de eklenebileceği gibi ev dışında olan akla gelen gerçek yaşamda kullandığımız herhangi bir şeyin kontrolüde sağlanabilir. Paralel port iletişimi örnektir. Bu işlemlerin kontrolü seri porttan kablolu veya kablosuz olarak da sağlanabilir.

Projemizde bilgisayarda müzik dinlemek istediğimiz zaman bilgisayarın yanına gitmeden istediğimiz müziği açabilir, değiştirebilir veya kapatabiliriz. İstediğimiz yazıyı sesle yazdırabilir internet sitelerinde gezebiliriz. Microsoft Office araçlarını istediğimiz gibi ses komutları ile kontrol edebilir işimiz bittiğinde yine sesle dokümanlarımızın çıktısını alabiliriz. Yine her şeyin eklenebileceğini göstermek adına projemize evde yemek yapan veya herhangi bir nedenden dolayı ağlayan bebeğine o an bakamayacak olan bir annenin ses komutları ile bebeği ağladığında ninni söyleten program kodları da projemize de mevcuttur. Böyleceanne müsait olmasa da bebeğinin ağlamasını susturabilmektedir. Bunun gibi harici veya dahili yaklaşık 70 tane kontrol sistemimize kodlanmıştır ve eklemeye devam edilmektedir. Ayrıca projenin tamamlanmasından sonra bile kullanıcılar kendilerine ait kontrolleri ekleyebilmektedir.

Projemizin sağladığı bir diğer kolaylıkta fabrikalarda üretim esnasında kullanılan birimlerin kontrolünü ses komutları sayesinde rahatlıkla yapılabilmektedir. İnsanların çalışamayacağı tehlikeli bölgelerde de yine projemiz ihtiyaçları giderecektir.

Kablosuz kulaklık sayesinde bütün komutları evin herhangi bir odasından veya evin dışından bilgisayarımız açıkken çalıştırabiliriz. Yine projemiz çok amaçlı kullanım sahası içerdiği için eve gece gelen hırsızları da korkutarak evden herhangi bir zarar vermeden veya bir şey çalamadan onları korkutup kaçıracak böylece hırsızın aile bireylerine veya maddi olarak bir zarar vermesini engelleyen bir sistem görevini de yerine getirmektedir. Projemiz C# programlama dilinde kodlanmıştır. Kodlar çalıştırılıp test edilmiştir. Ekte sunulan resimlerde ve tanıtım videolarında projenin küçük bir bölümünün çalışması gösterilmiştir. Projemiz aralık ayında basında büyük ilgi görmüş ve genel – yerel televizyon kanallarında haberlere ve büyük küçük internet sitelerine haber olarak çıkmıştır.

ERZİNCAN ÜZÜMLÜ KIZ TEKNİK VE MESLEK LİSESİ
Danışman: Emre Avuçlu

Proje Öğrencileri
AYSEL ERGİN
CEREN ÖZDEMİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

14 − six =