TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 3

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 3

Kasis -Android Tabanlı Kaza İhbar Sistemi

Deneyin Amacı: Ülkemizde hatta dünyada hızla gelişen bilişim teknolojileri mobil işletim sistemlerini de etkilemiştir. Mobil işletim sistemlerindeki bu gelişim göz önünde bulundurularak trafik kazalarındaki ölümleri azaltmak amacıyla KASİS programı geliştirilmiştir. Yapmış olduğumuz KASİS programı mobil işletim sistemlerinde çalışan bir kaza ihbar sistemidir. Programımız kazayı tespit edip acil servise haber vermeyi amaçlamaktadır.
Yöntem: Android tabanlı KASİS programı Java diliyle JDK ve Android SDK kütüphaneleri kullanılarak Edipse ortamında yazılmıştır. Kaza anındaki sarsıntıyı algılayabilmek için hardvvare kütüphanesi kullanılmıştır. Ayrıca konum bilgilerini tespit etmek için Location kütüphanesi, mesaj gönderebilmek için ise telephony kütüphanesi kullanılmıştır.

Gözlem/Veri/Bulgular: Programımız kaza anındaki ivme değişimine bağlı olarak kazayı algılayacak ve Android cihazlarda bulunan GPS modülü ile konumu tespit edecektir. Program Gps modülü ile konum tespit edemez ise internet aracılığı ile tespit edecektir. Konumu tespit etmesiyle birlikte tespit ettiği bu kaza konum bilgilerini acil servise mesaj yoluyla bildirecektir. Programın acil durumlar dışında çalışmaması için aracın 10 Km’den 120 Km’ye kadar fren süreleri incelenmiş ve ivme ölçümleri yapılmıştır. Bu ölçümlerin ortalaması ile programın kaza algılama eşik değeri belirlenmiştir.

Sonuçlar: Programımızı test etmek için eşik değeri düşürülmüş ve Bursa’nın çeşitli bölgelerinde, farklı model telefonlarla programımız test edilmiştir. Bu testler sırasında programımız hatasız çalışmıştır.

BURSA POLİS KOLEJİ
Danışman: Erdal Akın

Proje Öğrencileri
SELİM YILDIZ
HARUN GÜLEÇ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

19 − three =