TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 2

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 2

Kas Engelli ve Felçli Çocuklar İçin Eğitim Programı

Projemizin amacı sadece boyun kaslarını ve başını oynatabilen kas engelli ve felçli çocukların bilgisayarı kullanabilirliğini artırmak ve kolaylaştırmak, bu sayede sosyal hayattan mahrum bırakmamak ayrıca eğitimde çektikleri güçlükleri azaltmak amacıyla eğitimlerine destek oluşturmak, yaşıtlarının okuduğu dersleri okula gitme zorluğu yaşamadan almalarını sağlamaktır. Bu projede kullanılan uygulamanın altyapısı sayesinde sadece çocukların değil yetişkin hastaların da bilgisayar kullanımı daha da kolaylaşacaktır.

Projemizin en büyük amaçlarından bir diğeri de kas engelli ve kısmi felçli hastaların eğitim olanaklarını genişletmektir. Kas engelli ve felçli kullanıcıların kısıtlı eğitim olanakları, hazırladığımız çevrimiçi eğitim portalı. testler, kitaplar vb. ile daha da genişleyecektir. Bu eğitim olanaklarını elde etmek amacıyla örnek bir eğitim arayüzü hazırladık.

Bu arayüz sayesinde kas engelliler;
• Yerel ders dosyalarına erişebilecek
• Kendilerine testler uygulayabilecek
• İnternette gezinti yapabilecek, bu sayede bilgiye ulaşabilecek
• Çevrimiçi eğitim ile interaktif iletişim içerisine girebileceklerdir.

Hazırladığımız kamera iletişim arayüzü sayesinde kas engelli ve bilgisayar kullanmakta zorluk çeken ortopedik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız baş ve yüz hareketleri ile bilgisayarı yönetebilecektir. Bu sayede hastalar hazırladığımız eğitim arayüzüne ulaşabilecek ve günlük ihtiyaçları için kişisel bilgisayarlarını kullanabileceklerdir.

Projemiz sayesinde kas engelli ve felçli vatandaşlarımızın bilgiye erişmesi ve eğitim ve öğretimlerini sürdürebilmeleri için güçlü, ucuz ve kullanışlı bir alternatif sunuldu.

BURSA IŞIKLAR ASKERİ HAVA LİSESİ
Danışman: Hüsnü Turhan

Proje Öğrencileri
SÜLEYMAN GÜMÜŞ
MEHMET ÖHÜRK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

7 + 9 =