TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 12

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 12

Tanımadığımız bir şehre veya ülkeye gezi amaçlı seyahat ettiğimizde bize burayı, buranın tarihî ve turistik mekânlarını tanıtacak ve bize bu kısıtlı zaman sürecimiz için verimli bir program çıkaracak bir rehbere ihtiyaç duyarız. Ancak böyle bir rehberi -bir gezi acentesi aracılığı ile seyahat etmiyorsak- bulabilmemiz her zaman mümkün değil. Böyle bir ayrıcalıktan yoksun insanların bu noktada sıkıntı yaşamasını günümüz teknoloji dünyasında bir eksiklik olarak görüyoruz.

Özgün bir yazılım olan Gezgin; sınırları çizilmiş bir zaman dilimi ve bilinmeyen bir bölge için Hill Climbing Algoritması ile en verimli (optimum) güzergâhı oluşturacak, bu bölgenin tarihi ve turistik mekânları hakkında bilgi edinilmesini sağlayacak, şehir yapılanması hakkında kullanıcıyı bilgilendirecek, kullanıcıya rehberlik hizmeti sunacaktır.

Sonuç olarak insanların seyahatleri boyunca Gezgin; optimum güzergâh yönlendirme özelliği ile, sağladığı kolaylık ve verimlilik sayesinde minimum maliyetle gezmelerini ve bu yerler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaktır.
Projemizin değindiğimiz sorunlara çözüm ve alternatifler sunacağını; turizm sektörüne bir yenilik getireceğini düşünüyoruz.

KONYA ÖZEL MERVE BÜYÜKKOYUNCU FEN LİSESİ
Danışman: Hakan Gençol

Proje Öğrencileri
YILMAZ ASKAR
BURAKCAN ERDOGDU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

3 × 5 =