TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 10

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 10

DynaCirde
Konu: Kısıtlı ve engelli bir alana dairelerin en büyük alanı kaplayacak şekilde yerleştirilmesine yönelik algoritma ve puanlama yöntemleri geliştirilmesi, geliştirilen yöntemlerin karşılaştırılması.
Amaç: Güvenli olarak tanımlanan geometrik bir alan içerisine, belirlenen özellikte ve alanları maksimum olan dairelerin yerleştirilmesi. Kısıtların dinamik olarak değiştirilmesine karşın geliştirilen yöntemin hızının araştırılması.

Günümüzde birçok problemin algoritmik bir hale dönüştürülerek bilgisayar programları ile çözülmeleri yapılabilmektedir.Brute Force olarak terminolojide yer alan kaba kuvvet algoritmaları ile tüm durumlar denenir ve kesin olan sonuç bulunur. Brüte Force algoritmalarının kullanılan veri yapısı da göz önüne alındığında probleme göre kurgulanmaları kolaydır. Ancak brüte force algoritmalarında en büyük dezavantaj zaman ve işlem çokluğudur. Öyle ki bazı problemlerde brüte force algoritmasının kesin sonuca ulaşabilmesi için yıllarca bilgisayarın işlem yapması gerekmektedir.

Projemizin amacı, convex veya concave bir alana en büyük alanı kaplayacak şekilde kullanıcının belirlediği kadar dairenin yerleştirilmesi problemini en iyi yolla çözümleyecek algoritma geliştirmek ve çözüm yollarını karşılaştırmaktır.

Projemizin kullanımını mümkün olduğunca kolay yapmaya çalıştık. Kullanıcı “Yeni” butonuna basarak istediği daire sayısını girer ve şeklini çizmeye başlar. Çizim bittiğinda sağ fare tuşuna basarak çizimini bitirir. “Başlat“ butonuna bastığında Genetik Algoritma çalışmaya başlar. Çizilen şeklin içine rasgele daireler oluştrulur, bunların her biri durum olarak adlandırılır. Durumlar alana göre puanlanır kötü durumlar öldürülür kalan durumlar arasında çaprazlama yapılır bazı genler mutasyona uğratılır ve yeni genler oluşturulur. Program kapatılana kadar işlem devam eder. İstenirse gelişim grafiği izlenebilir. Bu çalışmada daire ve geometrik alanın kesişimlerinin kontrolü için geometrik algoritmaları projemize uyarlayarak kullandık.

İZMİR ÖZEL YAMANLAR ANADOLU LİSESİ
İZMİR ÖZEL YAMANLAR FEN LİSESİ

Danışman: Musa Demirelli

ENES KUTAY SEZEN
VEHBİ SARIKAYA