TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 1

TÜBİTAK Bilgisayar Araştırma Projesi 1

E-Rehberlik Sistemi

Günümüzde insana verilen önem on plana çıkmıştır. Bununla beraber okullarda rehberlik servisleri zorunlu duruma getirilmiştir. Her öğrenci ile yapılan görüşmeler tutanaklara yansıtılmaktadır. Gün geçtikçe biriken bu tutanakların kağıt ortamında saklanması gittikçe zorlaşmaktadır. Ayrıca gerektiğinde eski bir tutanağa ulaşmak yeri geldiğinde çok zor olmaktadır. Bütün sonuçların istatistiklerinin hatasız çıkarılması da oldukça önemli ve aynı zamanda da oldukça vakit gerektiren bir uğraştır. E-Rehberlık Sistemi Projesi ile bütün bu zaman kayıplarını önlemek, sonuçları hatasız, eksiksiz ve aynı zamanda da düzenli bir şekilde raporlamak amaçlanmıştır.
Rehberlik servisleri her gün onlarca öğrenci ile görüşmekte ve bunların görüşme tutanakları, sonuçları ve randevu organizasyonları yapılması gerekmektedir. Bütün okulların tek bir sistem içerisinde internetin olduğu her yerden kendi kayıtlarım tutabilmesi, istatistiklerini bir tıklamayla çıkarması ve geçmiş görüşmelerden istediği görüşme tutanağına anında ulaşabilmesi için E-Rehberlik Sistemi geliştirilmiştir.

E-Rehberlik Sistemi her kurumun kendi görüşmelerini kaydedebilmeleri. istatistiklerini çıkarabilmeleri, istenen tutanağa hızlı erişim yapabilmelerini, bekleyen ve geçmiş randevularını görebilmelerini ve bu sonuçları rapora dokebilmelerini sağlamaktadır. E-Okul sisteminde olduğu gibi bir merkezden web tabanlı olarak bu işlemler yapılmaktadır.

BİTLİS CEMİL ÖZGÜR TEKNİK VE ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

Danışman: Mustafa Kemal Arı

Proje Öğrencisi
MUHAMMEDMERT GEP