TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 2014 yılı Teknik Kuralları açıklandı

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı tarafından alternatif enerji kaynakları konusunda kamuoyunda farkındalığı yükseltmek, alternatif enerji teknolojilerinin yaygın kullanımı için gerekli beyin gücü ve bilgi birikiminin oluşmasını sağlamak amacıyla 2014 yılında TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları’nın 10.’su düzenlenecektir.

Bu alanda dünya genelinde yapılan elektrikli taşıt çalışmaları ve uygulamalar incelendiğinde batarya beslemeli taşıtların öne çıktığı görülmektedir. Elektrikli taşıtlardaki bu gelişmeleri değerlendiren TÜBİTAK, 2014 yılından itibaren Batarya Elektrik Enerjili Araç Yarışları’nın (Elektromobil) yarış kapsamına alınmasına karar vermiştir. Bu yıl bu kategoride yarışacak her takıma hazırlık ve yol desteği verilecektir.
Danışma ve Değerlendirme Kurulu’nun kararıyla Güneş Enerjili Araç Yarışları (Formula-G) kategorisi 2015 yılı yarışları itibariyle kaldırılacaktır. Bu nedenle bu kategoride yapılacak başvurular için hazırlık desteği verilmeyecektir, takımlar sadece yol desteğinden yararlanabilecektir.
Yarış takvimi, yeri ve başvurular ile ilgili ayrıntılı bilgi yakında web sitemizden ilan edilecektir.
Elektromobil Yarışları teknik kuralları için tıklayın.
Formula G Yarışları teknik kuralları için tıklayın.
Hidromobil Yarışları teknik kuralları için tıklayın.
Soru ve önerileriniz için forum.tubitak.gov.tr adresini takip edin.
Alternatif enerjilerin kullanımı konusunda halkımızın bilgisini artırmak, üniversite öğrencilerinin bu güncel konu vasıtasıyla araştırma ve pratik becerilerini geliştirmek amacıyla TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları düzenlenmektedir.
TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları hakkındaki soru ve görüşleriniz için lütfen TÜBİTAK Forum sayfasını ziyaret ediniz.
http://forum.tubitak.gov.tr/

Başvuru ve organizasyon hakkında duyurular için tıklayınız