TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı 2. Çağrısı Başvuru Süresi Uzatıldı!

TÜBİTAK 4008
TÜBİTAK 4008

TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı, özel gereksinimli bireylerde farkındalık oluşturmayı, bu bireylere eğitim ve bağımsız yaşam konularında destek sağlayarak toplumla bütünleşmelerini kolaylaştırmayı ve özel gereksinimli bireylere yönelik bilimsel uygulamaların yaygınlaşmasını sağlamayı hedefleyen bir programdır.

TÜBİTAK 4004 4005 4006 4007 4008 2237

TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları

Program kapsamında desteklenen projeler, özel gereksinimli bireylerin bilimsel konulara ilgisini ve merakını artırmayı, bu bireylerin bilimsel yöntemler ve teknolojileri kullanarak problem çözme becerilerini geliştirmeyi, özel gereksinimli bireylere yönelik bilimsel uygulamaların geliştirilmesini ve yaygınlaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Programa başvuru yapabilmek için, proje ekibinde en az bir kişinin TÜBİTAK tarafından verilen bilim ve teknoloji alanındaki bir ödüle sahip olması veya TÜBİTAK tarafından desteklenen bir projede yer almış olması gerekmektedir. Proje ekibinde yer alan tüm kişilerin ARBİS kayıtları güncel ve ayrıntılı olmalıdır.

Proje başvuruları, TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından değerlendirilmektedir. Projelerin değerlendirilmesinde, projenin bilimsel ve teknik niteliği, projenin toplumsal katkısı, projenin uygulanabilirliği ve projenin mali açıdan uygunluğu gibi faktörler dikkate alınmaktadır.

2007 yılından bu yana Bilim ve Toplum Başkanlığı tarafından yürütülen bilim ve toplum destekleme programları ile okul öncesi dönemi çocuklarından lisans öğrencilerine, öğretmenlere, toplumun farklı kesimlerine yönelik bilimsel etkinlikler yapmayı hedefleyen projeler desteklenmektedir.

 

Bu kapsamda 2022 yılında açılan ve özel gereksinimli bireylerde farkındalık oluşturmayı, bu bireylere, eğitim ve bağımsız yaşam konularında destek sağlanarak toplumla bütünleşmelerini kolaylaştırmayı ve bu bireylere yönelik bilimsel uygulamaların yaygınlaşmasını sağlamayı hedefleyen 4008 programı başvuru süresi uzatıldı.

 

4008 programına yapılacak başvurular http://bilimtoplum-pbs.tubitak.gov.tr adresi üzerinden 05 Şubat 2024 (saat 17.30) tarihine kadar elektronik imza ile alınacaktır.

 

Başvuru şartları ve ayrıntılı bilgi için aşağıda yer alan program sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  • 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı

 

Başvuru süreci ve programlar ile ilgili sorularınız için bt4008@tubitak.gov.tr e-posta adresleri üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla,

TÜBİTAK 4008 – Bilim ve Toplum Başkanlığı