TÜBİTAK 4008 Otizm Ebeveyn Okulu

Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları
TÜBİTAK 4008

TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları

EBEVEYN OKULU : Ebeveyn Okulu: Otizm Spektrum Bozukluğuna Sahip Bireylerin Ergenlik Dönemi Problem Davranışları ve Yenilikçi Baş Etme Yolları

OSB olan bireylerin en fazla zaman geçirdiği yer evleri ve bu bireylerin yaşamlarını en fazla paylaştığı kişiler büyük oranda ebeveynleridir. Araştırmalarda incelendiğinde OSB olan çocuğa sahip ebeveynlerin diğer yetersizlik grubundan çocuğa sahip ebeveynlere göre daha fazla tükenmişlik yaşadığı, yaşam doyumlarının daha düşük olduğu ve bu durumun temel nedeninin de OSB olan bireylerde görülen problem davranışlar olduğu rapor edilmektedir. OSB olan çocuklarının problem davranışları nedeni ile aileler kendilerini toplumsal ortamlardan soyutlamakta ve yalnızlaşmaktadır. Ergenlik döneminde çocuğu olan ebeveynlerde depresyon görülme oranı da oldukça yüksektir. Ayrıca ergenlik döneminde OSB olan çocukların ebeveynlerinde boşanma riski daha yüksek olduğu görülmekte bu durumun nedenlerinden biri olarak da OSB olan ergenin problem davranışları ve bu davranışların ebeveynlerin arasındaki ilişkiyi doğrudan ya da dolaylı olarak etkilemesi olarak aktarılmaktadır. Ebeveyn çiftlerinin biri genellikle çocuğun sorumluluğunu üstlenmekte, bu durum çiftler arası eş-ebeveyn dengesini bozan ve eşlerin birbirlerine nitelikli zaman ayırmalarına engel olan bir durum haline gelmektedir. Tüm bunlardan yola çıkılarak ergenlik döneminde OSB olan çocuğa sahip olan ebeveynlerin destek gereksiniminin daha fazla olduğu söylenebilir. Projenin hedef kitlesinin belirtilen kişilerden oluşması projenin önemini bir kere daha karşımıza çıkarmaktadır.

Sıralanan gereksinimler göz önünde bulundurulduğunda “Ebeveyn Okulu: Otizm Spektrum Bozukluğuna Sahip Bireylerin Ergenlik Dönemi Problem Davranışları ve Yenilikçi Baş Etme Yolları” adlı proje ile OSB olan ergen bireylerin (10-19 yaş) ebeveynlerine problem davranışlarla baş etmenin yenilikçi yolları konusunda 5 gün sürecek atölye çalışmaları ile bilgi, beceri ve farkındalık kazandırmanın önemi üzerinde durulmasının gerekli olduğu düşünülmektedir. Araştırmalar OSB olan çocuğa sahip ebeveynlerin çocukları ile ilgili eğitim sürecine katılmalarının problem davranışlarla daha kolay baş edebileceği ve stres düzeylerinin azalabileceği yönündedir.

Proje Yürütücüsü
Dr. Şerife ŞAHİN

Kimler Katılabilir
10-19 yaş aralığında OSB’li çocuğu olan ebeveynler.

Etkinlik Yeri ve Tarihi
24-28 Nisan 2023 Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi, Aydın/EFELER

Detay ve Başvuru:
https://ebeveynokulublog.wordpress.com

https://www.instagram.com/otizm_ebeveyn_okulu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × one =