TÜBİTAK 4008 ”Doğa Farkındalığına Yolculuk” Başvuruları Başladı

TÜBİTAK 4008
TÜBİTAK 4008

Değerli katılımcılarımız, TÜBİTAK 4008 Özel Gereksinimli Bireylere Yönelik Kapsayıcı Toplum Uygulamaları Destekleme Programı kapsamında Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümü Prof. Dr. Utku GÜNER tarafından yürütülen 124B553 numaralı ”Doğa Farkındalığına Yolculuk” adlı projemiz desteklenmeye hak kazanmıştır. ‘’Doğaya Farkındalık Artıyor’’ projesinin temel amacı, özel eğitim alanında öğrenim gören öğrencilere, öğretmenlere ve velilere yönelik doğa ve bilim temelli bir eğitim sağlamaktır. Projenin öncelikli hedefi, özel eğitim öğrencilerinin doğa ve bilimle etkileşim içinde olmalarını teşvik etmek, öğrenmeyi desteklemek ve bu alanda öğrenci, öğretmen ve veliler arasında güçlü bir işbirliği oluşturmaktır. Projenin hedef kitlesini İstanbul ilinde öğrenim gören hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan ortaokul kaynaştırma öğrencileri (katılımcı sayısı 10), İstanbul ilinde görev yapan öğretmenler (katılımcı sayısı 10) ve İstanbul ilinde yaşayan özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler oluşturmaktadır.

Hedef Kitle

Projenin hedef kitlesi 3 gruptan oluşmaktadır.

  • İstanbul ilinde öğrenim gören hafif düzeyde zihinsel yetersizliği olan ortaokul kaynaştırma öğrencileri (10 öğrenci ve velisi)
  • İstanbul ilinde görev yapan öğretmenler (5 özel eğitim öğretmeni,10 diğer branşlardan öğretmenler)
  • İstanbul ilinde yaşayan özel gereksinimli çocuğa sahip ebeveynler

Katılımcılar (Öğrenci, öğretmen ve veliler) proje web sitesi ve sosyal medya ağları üzerinden yapılacak bir çağrı ile davet edilecek ve çevirim içi ortamda sunulacak bir başvuru formu üzerinden katılımcı kayıtları alınacaktır.

Projenin veli eğitimleri başvuru tarihleri 24 Mayıs 2024 – 14 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirecek olup Eğitim (Uygulama) tarihleri çevrimiçi olarak 29 – 30 Haziran 2024 arasında gerçekleştirilecektir. Veliler için başvuru bilgileri https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdA2eGlZm2ztUiZOqUHF4Rj4UBURqxwahPcGlfz8THIpZFJ_g/viewform adresinde yer almaktadır.

Projenin öğrenci eğitimleri başvuru tarihleri 24 Mayıs 2024 – 22 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirecek olup Eğitim (Uygulama) tarihleri İstanbul ili Silivri ilçesi Büyüksinekli köy yaşam merkezinde yüz yüze 6-7 Temmuz 2024 arasında gerçekleştirilecektir. Öğrenciler için başvuru bilgileri https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9y1q6_EyyMkG6zBjUZDawvYirhkmAAXyqK6vAvrxwH0s3gA/viewform adresinde yer almaktadır.

Projenin öğretmen eğitimleri başvuru tarihleri 24 Mayıs 2024 – 22 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirecek olup Eğitim (Uygulama) tarihleri İstanbul ili Silivri ilçesi Büyüksinekli köy yaşam merkezinde yüz yüze 13-14 Temmuz 2024 arasında gerçekleştirilecektir. Öğretmenler için başvuru bilgileri https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevku64fxX57eM5yw8YsIq0P6aK1sz6RNdSofWxPR-95QjBHg/viewform adresinde yer almaktadır.

Eğitim sonunda katılımcılara tüm katılımcılara ‘’Katılımcı Sertifikası’’ verilecektir. Proje süresince yemek, konaklama, eğitim sürecindeki ulaşım ücreti proje bütçesinden karşılanacaktır. Projede yer alan katılımcılar İstanbul ili Silivri ilçesindeki yer alan otogarda karşılanacak ve proje bitiminde yine Silivri otogara katılımcılar bırakılacaktır. Kişisel giderler ve belirtilen alana ulaşım ücreti şahıslara aittir.

Projeye ait detaylı bilgiler https://dogafarkindaliginayolculuk.wordpress.com/ adresinde yer almaktadır.

Projeye ait sosyal medya hesapları Facebook : https://www.facebook.com/profile.php?id=61559474141251

Twitter : https://x.com/dogayolculuk

Instagram : https://www.instagram.com/dogayolculuk4008/