TÜBİTAK 4007 Merkezefendi Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007 Merkezefendi Bilim Şenliği
21. Yüzyılın Dünyası tüm teknolojik gelişmelerin, süslü kavramların gölgesinde henüz karşılaşmaya hazır olmadığımız sorunlarla geliyor. Birincil yakıt kaynağımız olan fosil yakıtlar 50 yıldan daha az bir sürede tükenecek. Temiz suya erişimi olan ülkelerin sayısı gittikçe azalacak. Dünya nüfusu hızla artacak. Büyük metropollere olan göçler daha da fazlalaşacak. Böyle bir yüzyılda tüketim alışkanlığının çok yüksek olduğu ülkemizde eğitim sistemimizin merkezinde “Üretim & Tasarım” odaklı bir program geliştirmek ve öğrencileri çağın gerektirdiği becerilerle donatmak zorunluluğu bulunmaktadır. Kuvvetle muhtemel ki öğrenciler 5 yıl sonra kalem ve kâğıdın kullanılmadığı bir iş yaşamında çalışıyor olacaklar. Gelecekte daha üretken olduğumuz bir toplum, yerli markalar üreterek dünyaya açılabildiğimiz tasarım fikirleri görmek istiyorsak inovasyon ve tasarım odaklı düşünme konularına ağırlık vermemiz gerekmektedir.

26-27-28 Eylül tarihlerinde “Merkezefendi Kültür Merkezi”nde 3 gün boyunca şenliğimiz sürecektir. Teleskopla Gündüz Güneş gözlemi , akşam da ay gözlemi yaparak evreni daha yakından tanıyacağız. Bilim gösterileri ile bilimin eğlenceli yönünü keşfedecek evde yapamayacağımız pek çok deneyin yapılışına şahit olacağız. Model roket ve model uçak atölyeleri ile havacılık dünyasına ilk adımı atacağız. Biribirinden eğlenceli yapı materyalleri, bilgisayar programları ile hayalimizdeki tasarımları gerçeğe dönüştüreceğiz. Yeni sanat dalları ve farklı yöntemlerle sanatsal ürünler ortaya koyarken yarışmalarla eğlenerek keyifli anlar yaşayacağız. Alanında uzman akademisyenlerin birbirinden değerli bilgilerini aktaracakları konferanslar, uygulamalı atölyeler yanında çocuklar da tiyatro ve planetaryum ile astronomi bilimini tanımış olacaklardır.

Yine ilerleyen yıllarda hayatımızda insanlar kadar robotların da yer alacağı hatta pek çok iş alanında robotların insanların yerine geçeceği düşünüldüğünde eğitime bu son gelişmeler ışığında yön vermek ve öğrencileri robotik ve robotik yazılımlar alanında yönlendirmek kaçınılmazdır. Bu nedenle robotik ve kodlama alanında yoğun bir şekilde atölye ve etkinliklere yer verdik.

26-27-28 Eylül 2019 Tarihlerinde Merkezefendi Kültür Merkezinde TÜBİTAK öncülüğünde Ülker Yörükoğlu bilim ve Sanat Merkezi, Merkezefendi Belediyesi, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 3 gün sürecek olan Denizli’nin en büyük bilim şenliğini gerçekleştireceğiz.

3 gün boyunca sürecek olan şenlik; okul öncesinden ilkokula, ortaokuldan liseye, üniversiteden yaygın eğitime 7’den 70’e herkesi kapsayacak şekilde; birbirinden farklı türde 50 etkileşimli ve uygulamalı atölye çalışması, tiyatro ve bilim şovu gösterileri,konferanslar, astronomi gösterileri, yarışmalardan oluşmaktadır. Atölye çalışmaları katılımcıların birebir eğitim alacakları alanlardır. Katılımcılar ilgi duydukları alanlara www.merkezefendibilimsenligi.org.tr üzerinden başvuru yaparak atölye eğitimi alabilmektedir. Okullar öğretmenlerinin rehberliğinde toplu katılım formunu doldurarak başvuru yapabileceklerdir.

Hatice Hale BULUT
PROJE YÜRÜTÜCÜSÜ