TÜBİTAK 4007 Meraklı Zihinler Bilim Şenliği

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi yürütücülüğünde Beyoğlu Belediyesi ortaklığında 15-16-17 Ekim 2015 tarihlerinde 3 gün sürecek TÜBİTAK 4007 “Meraklı Zihinler Bilim Şenliği” ile bilime ilgi duyan, amatör ve profesyonel tüm bilim severlerin keşif ve icatlarını sergilemek, bilime ilgi duymayan kişilerin dikkatini çekerek toplumda bilim kültürü oluşturmak adına merak uyandırarak toplumun bilime ve fene olan ilgisini arttırmak amaçlanmaktadır.

15-16-17 Ekim 2015 tarihleri arasında 3 gün boyunca gerçekleşecek olan şenlik kapsamında, teatral ve görsel açıdan zengin toplumun her kesimine hitap eden bilim gösterileri, öğrencilerin yaparak yaşayarak bilimi öğrenme şansı yakalayacağı tematik atölye çalışmaları, etkinliğin konsepti dahilinde üretilen projelerin sergileneceği proje standları,zeka oyunları standları, güneş, hidrojen ve elektirik enerjili araçlar, alanında uzman amatör ve profesyonellerin ziyaretçiler ile bilim söyleşileri gerçekleştirilecektir. . Şenlik okul gruplarının rahatça programlarına alabilmesi için Perşembe,cuma günü ve ailelerle çocukların beraberce bilim alanında deneyim kazanmaları için ise cumartesi günü uygulanacaktır.

Proje hedef kitlesi İstanbul’da yaşayan 2’den 92’ye tüm halktır. Ancak özellikli hedef kitle, meslek yönlendirmesinden bir adım öncesi olarak nitelendirebileceğimiz 7 – 14 yaş grubudur.

MERAKLI ZİHİNLER BİLİM ŞENLİĞİ DANIŞMA KURULU
Doç.Dr. Aytekin Çökelez (İTÜ Fen-Edebiyat fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri)
Dr. Burçkin DAL (İTÜ Fen-Edebiyat Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri)
Doç.Dr. Çiğdem Kaya Pazarbaşı (İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Fakültesi)
Doç. Dr. Murat ÇAKAN (İTÜ Makina Fakültesi, Makina Mühendisliği Bölümü)
Mustafa ERDEM (Beyoğlu Belediyesi)
Emel YILMAZ (İTÜ Bilim Merkezi)
Nurçin BOZKURT (İTÜ Bilim Merkezi)
Onur Berk ARSLANOĞLU (İTÜ Bilim Merkezi)
Ozan ERBAK (İTÜ Bilim Merkezi)
Sahavet ÖZTÜRK (İTÜ Bilim Merkezi)
Saliha GÜNDÜZ (İTÜ Bilim Merkezi )

Tematik Bilim Atölyeleri

Tematik Bilim Atölyeleri çocukların bilime dokunabildikleri, uygulamalı olarak düzenek ve içerik geliştirebildikleri etkinliklerdir. Atölye programları, öğrencilerin okul derslerine ilgilerini arttırmakta, interaktif etkinlikler aracılığı ile kendilerini ve takım bilincini geliştirmelerini sağlamakta, merak ve keşfetme duygularını uyandırmaktadır.

Atölye adı: Sifigu Bilim Stantları Atölyesi
Hedef kitle yaş grubu:4+
Kurum: Elma Organizasyon ve Danışmanlık Şirketi (SİFİGU)
İçerik: 9 atölye Düzlem aynalar el ve zihin becerisi, 3D gözlük ve görüntü etkinliği, renkler ve filtre etkinliği, lazer etkinliği, düşmeyen bilye etkinliği, statik elektrik etkinliği, basınç atölyesi, müzik fiziği, fizik ve mühendislik oyunları

Atölye adı: Sifigu Zeka Oyunları Atölyesi
Hedef kitle yaş grubu: 6+
Kurum: Elma Organizasyon ve Danışmanlık Şirketi (SİFİGU)
İçerik: Zekâ oyunları, çocukların eğlenirken zekâsını geliştirmesi, zihnini açması ve yeni şeyler öğrenmesi için hazırlanmış oyunlardır. Etkinlikte, çocuklar kapla, go, mangala gibi oyunlarla var olan zihinsel yeteneklerini geliştirebildikleri gibi, yeni yetenekler de kazanacak ve çok eğlenecekler.

Atölye adı: Bitki uçucu yağları ile uygulamalar
Hedef kitle yaş grubu: 6+
Kurum: Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi
İçerik: Bitkilerin dünyasına adım atacak, ne kadar çok alanda kullanıldığına şaşıracak, bitki uçucu yağları ile kendi kolonyamızı ve kokulu taşlarımızı yapacağız.

Atölye adı: Böceklere yakından bakış
Hedef kitle yaş grubu: 6+
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Böceklerin aslında o kadar da korkunç olmadığını görecek, onları daha yakından tanıma fırsatı yakalayacağız. Bunun için en yakın dostumuz mikroskoptan yardım alacağız…

Atölye adı: Zincir reaksiyon duvarı
Hedef kitle yaş grubu: 7+
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Bir bilyeyi geri dönüşüm malzemeleri kullanarak, bir duvarda nasıl hareket ettirebilirsiniz? Haydi tasarımcılar öyle bir duvar tasarlayın ki bilyemiz en aşağıya kadar inip tekrar yukarı çıksın…

Atölye adı: Statik Elektrik
Hedef kitle yaş grubu: 7+
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Van de Graaff Jeneratörü ile saçlarınıza yeniden şekil vermek ister misiniz? Atomların bununla ne ilgisi var demeyin. Standımıza gelin; (+) ve (-) yüklerle neler yapabileceğimizi birlikte görelim.

Atölye adı: Yalıtım Uzmanları
Hedef kitle yaş grubu: 11-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Günümüzde enerji tasarrufu çok önemli bir konu artık… Sizler bu konuda neler yapabilirsiniz; sizce evde enerji tasarrufu sağlayacak en doğru malzeme hangisi? Kendiniz test etmek için atölyede doğru malzemeleri seçin; eviniz ısı kaybetmesin.

Atölye adı: Sürtünme Atölyesi
Hedef kitle yaş grubu: 7-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Sizin için hazırlanmış özel düzeneklerde sürtünme kuvvetini test edecek, hayatımızı kolaylaştıran ve zorlaştıran bu kuvvetle ilgili bilgiler edineceksiniz.

Atölye adı: Vejetaryen Elektrik
Hedef kitle yaş grubu: 7-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Çalar saatinizin pili bitti ve evde pil yok… Acaba alternatif enerji kaynakları olabilir mi? Bitkiler bize bu konuda yardımcı olabilir mi? Tuhaf mı geldi? O zaman gelin ve limon, biber ya da patatesin neler yapabildiğini görün.

Atölye adı: Suda yürüme
Hedef kitle yaş grubu: 4+
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Maddenin hallerini tanıyıp ilginç sıvı bir karışım içinde yürüyeceğiz. Yanlış duymadınız Newton kurallarına uymayan bir sıvının üstünde hareket edecek ve neler olduğunu gözlemleyeceğiz.

Atölye adı: Roketler Uçuyor
Hedef kitle yaş grubu: 4-11
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Aranızda uzaya yolculuk yapmak isteyen var mı; gelin birlikte kendi roketimizi yapalım ve tasarladığımız kanatların uçuşumuza etkilerini birlikte inceleyelim.

Atölye adı: Müzik aleti yapımı
Hedef kitle yaş grubu: 7-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Sesleri tanımak hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı. Kendi müzik aletimizi yaparak hem atık malzemeleri değerlendirmiş olacak hem de seslerin nasıl oluştuklarını öğreneceğiz.

Atölye adı: Model uçak yapım atölyesi
Hedef kitle yaş grubu: 4+
Kurum: İTÜ Bilim Merkezi
İçerik: Sabırla parçaları birleştirecek, uçma prensiplerini öğrenip yaptığınız model uçağınızın havada süzülüşünü izlerken çabalarınız sonucunda oluşan eserinizle gurur duyacaksınız.

Atölye adı: İlk robotum
Hedef kitle yaş grubu: 7-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Günümüzde teknoloji hızla ilerliyor, robotlar hayatın her alanında karşımıza çıkıyor. Biz de kendi basit robotumuzu yaparak robot dünyasına ilk adımı atıyoruz. Kim bilir insana en yakın robotu yapacak olan kişi aramızdan çıkar…

Atölye adı: Pil böcek
Hedef kitle yaş grubu: 7-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Elektrik dediğimiz şeyi somut bir şekilde yaptığımız böcekle görecek, metalin elektriği iletmedeki rolünü daha iyi anlayacağız.

ETKİNLİKLER

Bilim Gösterileri
Bilim temalı profesör karakterlerinin sahne showları ile görsel özellikleri yüksek katılımcıların bilimi sevmeleri ve merak uyandırmalarını hedefleyen interaktif Hava ve girdap ile Ses ve Titreşim gösterileri günde 2 kez olmak üzere toplamda 6 defa gerçekleştirilecektir.
Hava ve girdaplar gösterisi
Hedef kitle yaş grubu: 4-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Yağmur, sis, girdap… Her gün duyduğumuz bu hava olaylarının nasıl oluştuğunu görmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.
Ses ve titreşim gösterisi
Hedef kitle yaş grubu: 4-14
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Sesin oluşumunda biraz daha fikir sahibi olmak ister misiniz? Meraklı mucidimiz sizin için bunu araştırdı ve size anlatmak için can atıyor.
Gösteri programı:
15.10.2015 Perşembe
12:00 Bilim Gösterisi-Eğlen Bilim-Hava ve girdaplar gösterisi
14:00 Bilim Gösterisi-Eğlen Bilim-Ses ve titreşim gösterisi
16.10.2015 Cuma
12:00 Bilim Gösterisi-Eğlen Bilim-Hava ve girdaplar gösterisi
14:00 Bilim Gösterisi-Eğlen Bilim-Ses ve titreşim gösterisi
17.10.2015 Cumartesi
12:00 Bilim Gösterisi-Eğlen Bilim-Hava ve girdaplar gösterisi
14:00 Bilim Gösterisi-Eğlen Bilim-Ses ve titreşim gösterisi

Bilim Sohbetleri:
Bilim Konuşmaları; bilime ilgi duyan, aklında sorular olan ve akademisyenleri bu sorular ile şaşırtmak isteyen katılımcılarımıza yönelik tasarladığımız etkinliklerdir. Şenlik boyunca alanlarında uzmanlar tarafından yürütülen oturumlarda “Doğa, astronomi, botanik, çevre, geri dönüşüm, yenilenebilir enerji, çevrebilim vb.” konularına ait birçok soruya yanıt aranacak. Bilim adamları ile toplum arasında bir köprü oluşturma görevi üstlenen etkinlikte birçok farklı oturum planlanmaktadır. Bu etkinliklerinin içerikleri İstanbul yer alan üniversitelerin akademisyenleri ile oluşturulacaktır.
Bilim iletişimi
Hedef kitle yaş grubu: 22+ öğretmenler
Kurum: Eğlen Bilim
İçerik: Öğretmenlerimiz popüler bilim etkinlikleri tasarlama konusunda konunun yetkin uzmanları tarafından bilgilendirilecek, anlatılanları okullarında uygulamak için sabırsızlanacaklar.
Mitoloji ve uçuş
Hedef kitle yaş grubu: 10+
Kurum: İTÜ Bilim Merkezi
İçerik: Çok eski yıllardan beri uçmak insanlar için bir tutku olmuştur. Bunun için çeşitli yollar denemiş, bazen başarılı olmuş bazen de hüsrana uğramışlardır. İnsanlığın uçuş serüvenine bir yolculuk yapacak, geçmişten günümüze uçmak için kimler, neler yapmış öğreneceğiz.
Sürdürülebilir Kalkınma
Hedef kitle yaş grubu: 10+
Kurum: İTÜ Bilim Merkezi
İçerik: Sürdürülebilir kalkınma nedir; bugünün ve geleceğin yaşamının planlanması neden önemlidir; yaşam tarzımızı şekillendiren ekolojik, sosyal, ekonomik, coğrafik ve kültürel faktörler nelerdir; gibi soruların cevaplarını bulacağımız bu sunumda sürdürülebilir kalkınmanın önemini daha iyi anlayacağız.
İklim değişikliği ve etkileri
Hedef kitle yaş grubu: 10+
Kurum: İstanbul Üniversitesi
İçerik: İklim değişikliği kavramını hepimiz duyduk ancak şu an hangi boyutta, dünyamıza etkileri neler ve hepsinden önemlisi biz neler yapabilir, ne gibi önlemler alabiliriz? Tüm bu konuların detayları sunumumuzda…
Neler biliyoruz? Nasıl biliyoruz?
Hedef kitle yaş grubu: 10+
Kurum: Sabancı Üniversitesi
İçerik: Bilgi, bir varlık ya da olay hakkında bilinmesi gereken gerçeklerin tümüdür. Bilimsel bilgi, bilimsel yöntemle yapılan bir araştırmanın sonucunda elde edilen bilgi demektir. Deneylerimizi yaparken hangi bilimsel yöntem ve basamakları kullanıyoruz, bu basamaklar bize neler sağlıyor? Bu soruların cevapları ile deneylerimizin sonuçları artık daha doğru, daha bilimsel…
Gökkürenin gizemi
Hedef kitle yaş grubu: 10+
Kurum: Sabancı Üniversitesi
İçerik: Gökyüzü her zaman insanoğlunda merak uyandırmış bu konuda birçok çalışma yapılmıştır. Gökyüzüne farklı bir bakış açısı oluşturma ve keşfetme hissini oluşturmak için bu sunumu kaçırmayın.
Gösteri programı:
15.10.2015 Perşembe
14:00 Bilim Sohbeti-Ozan Erbak-Bilim İletişimi (Öğretmenler için)
14:00 Bilim Sohbeti- Yard. Doç. Dr. Murat Çakan-Mitoloji ve uçuş
15:00 Bilim Sohbeti
16.10.2015 Cuma
14:00 Bilim Sohbeti- Doç. Dr. Burçkin Dal-Sürdürülebilir kalkınma
14:00 Bilim Sohbeti-Ozan Erbak-Bilim İletişimi (Öğretmenler için)
15:00 Bilim Sohbeti
17.10.2015 Cumartesi
14:00 Bilim Sohbeti- Doç. Dr. Defne Üçer Şaylan-Neler biliyoruz? Nasıl biliyoruz?
14:00 Bilim Sohbeti-Ozan Erbak-Bilim İletişimi (Öğretmenler için)
15:00 Bilim Sohbeti- Prof.Dr. Ersin Göğüş-Gökkürenin gizemi

GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİ DUYURUSU SEKMESİ
İstanbul Teknik Üniversitesi Bilim Merkezi yürütücülüğünde Beyoğlu Belediyesi ortaklığında 15-16-17 Ekim 2015 tarihlerinde 3 gün sürecek TÜBİTAK 4007 “Meraklı Zihinler Bilim Şenliği” projesinde görev alacak; üniversitelerin eğitim, mühendislik, tasarım alanlarında okuyan gönüllü öğrencilere ihtiyaç vardır.
İlgilenen öğrencilerin 28 Eylül 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar aşağıdaki linkteki formu doldurup, bilimmerkezi@itu.edu.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

BAŞVURU FORMU

Şenlik bitiminde öğrencilere sertifika verilecektir.

Adres
İTÜ Bilim Merkezi ,İTÜ Taşkışla Kampüsü Taksim \ İSTANBUL
Telefon 212 251 60 13 – 212 293 13 00 / 2820 / 2845
Faks 212 251 60 14
E-Posta bilimmerkezi@itu.edu.tr