TÜBİTAK 4007 İznik Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007
İznik Bilim Şenliği

Gelenekten Geleceğe Açılan Kapı; İznik Bilim Şenliği, bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim – teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlamaktadır.

Fen bilimleri, elektronik, BİT, robotik kodlama, artırılmış gerçeklik, mobil uygulamalar, programlama, STEM, yapay zeka, sanal gerçeklik, yenilenebilir enerji sistemleri, astronomi, arkeoloji, yeraltı su arkeolojisi, 3 boyutlu tasarımlar, drone tasarımı, ebru, sgrafitto, filografi ve çini gibi İznik’e özgü el sanatları, zeka oyunları, geleneksel oyunlar, afet yönetimi konularında 56 adet atölye çalışması, tarih, tarım, afet yönetimi, teknoloji bağımlılığı, yapay zeka, siber güvenlik ve sualtı arkeolojisi ile ilgili 7 adet seminer, bir adet müzik dinletisi, bir adet planetaryum gösterisi, akıllı oyunlar ve bilim şovları ile 17-18-19 Haziran 2021 tarihlerinde İznik Yeşil Cami Parkında 09.00- 17.00 arasında bütün yaş gruplarından toplamda 15.000 katılımcıya ulaşılması hedeflenmektedir.

Genel Atölyeler
Bilgisayarsız Kodlama

Katılımcı Sayısı: Her seans için 12 kişi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 50dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 5/A sınıfı
Atölye Lideri: Cengiz Dehmenoğlu

Akıllı Oyun Atölyesi
Katılımcı Sayısı: Her seans için 8 kişi
Seans sayısı: Tüm Gün
Etkinlik Süresi: 5dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 21
Atölye Lideri: Serpil Karakiraz

Benim de AR Uygulamam Var

Katılımcı Sayısı: Her seans için 5 kişi
Seans sayısı: 6
Etkinlik Süresi: 30dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 5/C sınıfı
Atölye Lideri: Mahinur Kılıç

Ses Atölyesi

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 kişi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 60dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 23
Atölye Lideri: Tolga Durak,Furkan Ay

Ebru Atölyesi

Katılımcı Sayısı: Her seans için 5 kişi
Seans sayısı: 7
Etkinlik Süresi: 30 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 25
Atölye Lideri: Mihrap Arslan Çerçi

Notalarda İznik ( Müzik dinletisi)

Katılımcı Sayısı: –
Seans sayısı: 1
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı Sahne
Atölye Lideri: Tolga Durak,Furkan Ay

Patlamalı Deneyler

Katılımcı Sayısı: –
Seans sayısı: 1
Etkinlik Süresi: 30 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu Bahçesi
Atölye Lideri: Bursa Bilim Merkezi

Planetaryum

Katılımcı Sayısı: –
Seans sayısı: 1
Etkinlik Süresi: 30 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu Bahçesi
Atölye Lideri: Bursa Bilim Merkezi

İlkokul Atölyeleri
Legolar ile Robotik Kodlama

Katılımcı Sayısı: Her seans için 6 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 45 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu Z kütüphanesi
Atölye Lideri: Turgut Terzi

Makey Makey Dans Ediyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 6 ilkokul/ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 30 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 10
Atölye Lideri: Fatih Kaval

STEM (ilk robotumu- Mini Hoverboard Yapıyorum)

Katılımcı Sayısı: Her seans için 6 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 4
Etkinlik Süresi: 45 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 17
Atölye Lideri: Gözde Tuğçe Taşpınar

Çılgın Robot

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 ilkokul/ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 7
Etkinlik Süresi: 30dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 3
Atölye Lideri: Wes-team

Ahşabın bilimle buluşması

Katılımcı Sayısı: Her seans için 8 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 15
Atölye Lideri: Nasuf Kolemen

İp Mandala Tasarlıyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 90 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 15
Atölye Lideri: Sevinç Turgut

Hızlı satranç oynuyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 4
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 14
Atölye Lideri: Ziya Mesut Karakaş

Led’li Örümcek

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 ilkokul/ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 7
Etkinlik Süresi: 30dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 14
Atölye Lideri: Wes-team

Ressam Gözlerini aç

Katılımcı Sayısı: Her seans için 20 ilkokul/ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 90dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 7/B sınıfı
Atölye Lideri: Merve Dönmez

Gezegenleri Öğreniyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 8 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 19
Atölye Lideri: Mehmet Erdemir

Puzzle ile Neşeli Dersler

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 4
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 7
Atölye Lideri: Nurullah Marangoz

Çamurlu Minik Eller

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ilkokul öğrencisi
Seans sayısı: 4
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 12
Atölye Lideri: Aylin Aydın/Bengü Çakır

Ortaokul Atölyeleri
M-bot ile robotumu yönetiyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 12 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 40dk
Yer: Kılıçaslan İlkokul Z kütüphanesi
Atölye Lideri: Selçuk Kundakçı

Kodla Spor Yap

Katılımcı Sayısı: Her seans için 6 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 30 dk
Yer: Kılıçaslan İlkokul Z kütüphanesi
Atölye Lideri: Abdülkadir Beder

CNC Freze ile Ahşap İşleme

Katılımcı Sayısı: Her seans için 8 ortaokul/lise öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 60dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 5/B sınıfı
Atölye Lideri: Mehmet Aytekin

Sanal Gerçeklik Gözlüğümü Tasarlıyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ortaokul/lise öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 2
Atölye Lideri: Esra Bölükbaş

Kaleydoskopla Rengarenk Desenler

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ortaokul/lise öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 3
Atölye Lideri: Sinan Bölükbaş

Hücreleri gözlemliyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 6
Etkinlik Süresi: 45 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 7/A sınıfı

Atölye Lideri: Özlem Uz Terzi

Astronomik Resfebe

Katılımcı Sayısı: Her seans için 20 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 6
Etkinlik Süresi: 45 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 4

Atölye Lideri: Mehtap Bulut

3D Kalem Yazıcı

Katılımcı Sayısı: Her seans için 7 ilkokul/ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 18

Atölye Lideri: Gülçin Yıldız

Manyetik Alanı Kullanarak Elektrik Üretiyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 20 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 90 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 7/C sınıfı

Atölye Lideri: Mehmet Bayrak

Origami ile Geometri

Katılımcı Sayısı: Her seans için 20 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 90 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 8/A sınıfı

Atölye Lideri: Orhangazi Kılıç

Arkeoloji atölyesi

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ortaokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 90 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 20

Lise Atölyeleri
App inventor ile Mobil Uygulama Geliştirelim

Katılımcı Sayısı: Her seans için 6 lise öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 90dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu Z kütüphanesi
Atölye Lideri: Mehmet Kılıç

Çizgi İzleyen Robot

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 90dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 6/A sınıfı
Atölye Lideri: Osman Tosun

Pişmiş toprak eserlerin restorasyonu

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise/yüksekokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 120 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 2
Atölye Lideri: Didem Delihoca

İnsansız Hava Aracımı Tasarlıyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise öğrencisi
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 120 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 6/B sınıfı
Atölye Lideri: Serkan Karademir

3 Boyut Yazıcı

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise öğrencisi
Seans sayısı: 3

Etkinlik Süresi: 120 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 11
Atölye Lideri: Erkan Kara

Led tabela programlama atölyesi

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise öğrencisi
Seans sayısı: 6
Etkinlik Süresi: 45 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 6/C sınıfı
Atölye Lideri: Beytül Yetim

Yenilenebilir enerji sistemleri uygulamaları

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 lise öğrencisi
Seans sayısı: 7
Etkinlik Süresi: 30dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 21
Atölye Lideri: Serkan Kasapoğlu

Kolonyamı üretiyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise öğrencisi
Seans sayısı: 5
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 16
Atölye Lideri: Dilaver Danışman

Gece Lambamı Yapıyorum

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 lise öğrencisi
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 120 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 25
Atölye Lideri: Mihrap Arslan Çerçi

Atık malzemelerden Düş Kapanı ve Makrome yapımı

Katılımcı Sayısı: Her seans için 20 lise öğrencisi
Seans sayısı: 4
Etkinlik Süresi: 60dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 5
Atölye Lideri: Kardelen Köroğlu

Filografi Tel ile Çivilerin Dansı

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 lise/yüksekokul öğrencisi
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 120 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 12
Atölye Lideri: Aylin Aydın/Ayla Demircan

Afetin Bilincindeyiz

Katılımcı Sayısı: Her seans için 25 lise öğrencisi
Seans sayısı: 4
Etkinlik Süresi: 60 dk
Yer: Kılıçaslan Ortaokulu 8/B sınıfı
Atölye Lideri: Osman Yanardağ

Sgrafitto Atölyesi

Katılımcı Sayısı: Her seans için 15 lise/yüksekokul öğrencisi
Seans sayısı: 3
Etkinlik Süresi: 120 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 24
Atölye Lideri: Mehmet Aras

Kültürel Mirasımız Çini Sanatı

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 ortaokul/lise öğrencisi
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 150 dk
Yer: Yeşil Cami Meydanı STAND 24
Atölye Lideri: Mehmet Aras

Öğretmen Atölyeleri
Fotoğraflarla İznik

Katılımcı Sayısı: Her seans için 12 öğretmen
Seans sayısı: 1
Etkinlik Süresi: 60dk
Yer: İznik Çarşısı ve İznik Gölü
Atölye Lideri: Merve Dönmez, Metin Emre

Sualtı Arkeolojisi Dalış Atölyesi

Katılımcı Sayısı: Her seans için 10 öğretmen
Seans sayısı: 2
Etkinlik Süresi: 180dk
Yer: İznik Göl Kıyısı-Bazilika Kazı Alanı
Atölye Lideri: Mustafa Şahin/Serkan Gündüz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin