Tübitak 4007 İstanbul: STEM Bilim Şenliği

Bilim şenliğimizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için açılacak atölyelere www.istanbulstem.com adresinden ve sosyal medya hesaplarımızda ilan edilecek kayıt sayfasından kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Her atölyenin hangi yaş grubuna hitap ettiği etkinlik programında ve kayıt sayfasında belirtilecektir. 22 Eylül 2018 tarihinden itibaren atölye kayıtları başlayacaktır.
Atölyelerimizde öğrencilerimizin etkinlikleri anlamlı bir şekilde gerçekleştirmeleri adına her atölye için kontenjan bulunmaktadır. Ayrıca velilerimiz, öğretmenlerimiz ve üniversite öğrencileri için de alanında uzman değerli hocalarımız tarafından 5 sunum yapılacaktır. Sunum için detaylı program etkinlik programında duyurulup, kayıtlar sunum kayıt sayfasından 22 Eylül 2018 tarihinden itibaren alınacaktır.

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezi ve İstanbul Üniversitesi ile birlikte planlanan “ İstanbul: STEM Bilim Şenliği ” başlıklı projede, STEM(Science-Fen, Technology-teknoloji, Engineering-mühendislik, Mathematics-Matematik) ana tema olarak alınmaktadır. Stem eğitimi, Özel Yetenekli bireyleri geleceğe hazırlayan, proje tabanlı bir eğitim merkezi olan İstanbul Ticaret Odası Bilim ve Sanat Merkezi için önemli bir kavramdır. 13-14-15 Ekim 2018 tarihlerinde 3 gün sürmesi planlanan şenlikte; İstanbul Ticaret Odasında görev yapan, zenginleştirilmiş eğitim programları geliştirme konusunda ve özel yetenekli öğrencilerle çalışma konusunda deneyimi bulunan eğitimcilerin liderliğinde, 153 atölye ve 8 adet konferans ( 11 Ekim Perşembe, 54 Atölye ve 3 Konferans; 12 Ekim Cuma, 50 Atölye ve 3 Konferans; 13 Ekim Cumartesi 49 Atölye ve 2 Konferans) gerçekleştirilecektir. Bilime ilgi duyan, amatör ve profesyonel tüm bilim severlerin keşif ve icatlarını sergilemek, bilime ilgi duymayan kişilerin dikkatini çekerek toplumda bilim kültürünü oluşturarak merak uyandırmak toplumun bilim ve fen bilimlerine ilgisini arttırmayı amaçlamaktır.

İstanbul Üniversitesi Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesinin akademisyenleri 2 adet konferans , İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik bölümünün akademisyenleri 1 adet konferans, Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenleri 2 adet atölye gerçekleştireceklerdir. İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Öğretmenliği bölümünde okuyan 34 öğrenci atölyelerde yardımcı rehber olarak görevlendirilerek şenlikte yer alacaklardır. Bu alanda okuyan öğretmen adayı olan öğrenciler, alanlarında uzman olan öğretmenlere yardımcı rehber olarak görevlendirilerek şenliği destekleyeceklerdir. Şenlik kapsamında, görsel açıdan zengin toplumun her kesimine hitap eden bilim gösterileri, öğrencilerin yaparak yaşayarak bilimi öğrenme şansı yakalayacağı tematik atölye çalışmaları , zeka oyunları stantları, alanında uzman kişiler ve akademisyenler ziyaretçilerimizle bilim söyleşileri gerçekleştireceklerdir.

Şenlik süresince İstanbul ilinde bulunan tüm eğitim kademelerinden her yaş ve yetenek düzeyinden öğrencilerin şenliği ziyaret etmeleri beklenmektedir.

Bilim şenliğimizde ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için açılacak atölyelere www.istanbulstem.com adresinden ve sosyal medya hesaplarımızda ilan edilecek kayıt sayfasından kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Her atölyenin hangi yaş grubuna hitap ettiği etkinlik programında ve kayıt sayfasında belirtilecektir. 22 Eylül 2018 tarihinden itibaren atölye kayıtları başlayacaktır. Atölyelerimizde öğrencilerimizin etkinlikleri anlamlı bir şekilde gerçekleştirmeleri adına her atölye için kontenjan bulunmaktadır. Ayrıca velilerimiz, öğretmenlerimiz ve üniversite öğrencileri için de alanında uzman değerli hocalarımız tarafından 5 sunum yapılacaktır. Sunum için detaylı program da etkinlik programda duyurulup, kayıtlar sunum kayıt sayfasından 22 Eylül 2018 tarihinden itibaren alınacaktır.