TÜBİTAK 4007 Haydi Şenliğe Koştur; Oyna, Öğren, Oluştur

Projemiz TÜBİTAK 4007 Bilim Şenlikleri Destekleme Programı tarafından 2018 yılı için desteklenmesine karar verilen 50 projeden biri olmuştur. “Haydi Şenliğe Koştur; Oyna, Öğren, Oluştur” isimli projemiz, bilimin temelini oluşturan “merak” duygusu üzerine kurulmuştur. Projemizde bilim ve sanatın ayrılmaz bütünlüğünü vurgulayan etkinlikler yer almaktadır. Yaşanabilir bir Dünya için canlı çeşitliliğini tanımak ve onları korumak önemlidir. Bu amaçla sahip olduğumuz biyolojik çeşitliliğin farkındalığını sağlamak projenin ana temalarından biridir.

Bu kapsamda bilim ve sanat atölyeleri, bilim adamları ile söyleşiler, sergiler, yarışmalar, bilim şovları, tiyatro, zeka oyunları, robotik ve kodlama atölyeleri ve tanıtım stantları gerçekleştirilecektir.

Projenin hedef kitlesi 7’den 77’ye tüm halktır. Fakat atölye çalışmalarında birliktelik sağlamak amacıyla her yaş grubu için farklı etkinlikler belirlenmiştir. İlkokul, ortaokul ve Lise öğrencileri için tasarlanan atölyeler uygulamalı olup, katılımcıların yaparak yaşayarak öğrenecekleri etkinlikler sunacaktır. Genel yaş grubu atölyelerine ise her yaş grubundan katılımcının etkinlikleri izlemesi ve bilgi edinmesi planlanmaktadır.

3 gün boyunca yapılacak olan etkinliklere katılım ücretsizdir.

Proje Yürütücüsü
Doç. Dr. Yurdanur AKYOL

ÖDÜLLÜ RESİM YARIŞMASI…
TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliğimiz kapsamında Manisa genelinde “Doğadan Öğrendiklerim” konulu resim yarışması düzenlenecektir.
Yarışmaya ilkokul ve ortaokul öğrencileri katılabilir. Eserlerinizde doğadaki bir canlının yaşamını tasvir edebilirsiniz.
YARIŞMA ŞARTLARI:
Öğrenciler bir eserle yarışmaya katılabilir.
35 x 50 cm beyaz resim kağıdı kullanılabilir.
Serbest teknik uygulanabilir
Eserler Manisa Bilim ve Sanat Merkezine gönderilecektir.
Eserlerin arkasına sağ üst köşeye öğrencinin adı soyadı ve iletişim bilgileri yazılacaktır.
Her kademede 1. 2. ve 3. Seçilecektir.
Dereceye giren eserler ve diğer eserler gönderen okul etiketiyle birlikte TÜBİTAK 4007 Bilim Şenliği açılışında sergilenecek ve dijital kopyaları TÜBİTAK’a gönderilecektir.
Dereceye girenlere açılışta sürpriz ödüller verilecektir.

Etkinlik Tarihi ve Yeri: 24-26 Nisan 2019, Manisa Bilim ve Sanat Merkezi

İş Birliği Yapılan Kurumlar: Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Şehzadeler Belediyesi, Tarım İl Müdürlüğü, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü