TÜBİTAK 4007 – Etimesgut Bilim Şenliği

Bilim Şenliği
Etimesgut Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007 – Etimesgut Bilim Şenliği

Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile TÜBİTAK iş birliğinde gerçekleştirilen TÜBİTAK 4007 Etimesgut Bilim Şenliği, Şehit Ömer Halisdemir Anadolu Lisesinde başladı.

Bilim şenlik alanındaki bilim atölyelerinde öğrenciler, ahşap, biyoloji, fizik, kimya, matematik, mutfak ve teknoloji alanlarında geliştirdikleri projelerini şenlik ziyaretçilerine tanıtıyor.

Etimesgut Kaymakamı Fuat gürel, Etimesgut İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, Pursaklar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Balcı, Etimesgut Kızılay Şube Başkanı Erdal Yıldız, Şube Müdürleri Necati Çırpan, Muzaffer Bircan, Hamit Şahin, Engin Erel, Şerifhanım Usta ile çok sayıda davetlinin katıldığı Bilim Şenliğinde ilçe genelindeki okullarda öğrencilerin Hacettepe Üniversitesi akademisyenleri ile birlikte hazırladıkları birbirinden ilginç eserler sergilendi.

TÜBİTAK 4007 Etimesgut Bilim Şenliği kapsamında; ahşap, biyoloji, fizik, kimya, matematik, mutfak ve teknoloji alanlarında olmak üzere toplam 55 atölye etkinliğini 40 kişilik bir ekibin hazırladığı projeler; gözlem, atölye çalışmaları, içeriğini oyunlar yoluyla aktaran etkinlikler, içeriği sanatsal faaliyetlerle aktaran etkinlikler, grup çalışmaları, deneysel çalışmalar, etkileşimli uygulamalar gibi etkinlikleri içeriyor. Bilim Fuarı Şenliği’nin açış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü Esma Pehlivanoğlu, TÜBİTAK‘ın desteğiyle bu yıl birincisi düzenlenen TÜBİTAK 4007 Etimesgut Bilim Şenliği açılışını gerçekleştirmenin mutluluğu içinde olduklarını belirtti.

Pehlivanoğlu, bu etkileşimli etkinlikleri tasarlarken, katılımcıları “yapan-yaşayan-paylaşan” konumuna getirmeyi, gözlem ve uygulamalarla katılımcılara disiplinlerarası bir bakış açısı kazandırmayı amaçladıklarını belirterek akademisyen, öğretmen ve üniversite öğrencilerinin gayretli çalışmaları ile ortaya çıkan bu festivalin eğlenceli uygulamalarla, katılımcıların bilime, bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunması temennisinde bulundu.
TÜBİTAK 4007 Etimesgut Bilim Şenliği’nin açılışında konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ayfer Yıldırım, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak geleceğin bilim insanı olma potansiyeline sahip çocuklarımızı keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek, bilimsel yarışma ve benzeri etkinliklere ilgi ve katılımı artırmak amaçlarıyla TÜBİTAK ile iş birliğine giderek düzenledikleri TÜBİTAK 4007 – Etimesgut Bilim Şenliği ile çocuklarımıza gerekli desteği vererek onlara araştırmacı ve girişimci bir ruh kazandırmak istediklerini ifade etti.

Yıldırım “Etimesgut’un bu birbirinden başarılı öğrencilerini ve projelerini görmek Etimesgut ilçemizin gurur tablosudur. Bizler de öğrencilerimizle birlikte yaşanan ilerlemelerin haklı sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Okullarımızda yapılan bu projeler gösterdi ki bizim çocuklarımız bilimsel çalışmalara meraklı ve istekli, yani biz yollarını açarsak öğrencilerimiz bizi gururlandıracak projeler ortaya koyacaklar. Kalbimden geçen şu ki sizlerin arasından da nice Türk bilim insanları çıksın, ülkemizin adını tarihe başarılarıyla yazsınlar.” diyerek TÜBİTAK 4007 – Etimesgut Bilim Şenliği’ne katkı sunan tüm eğitim kadrosunu tebrik etti.

Şehit Aytekin Kuru Anadolu Lisesi öğrencilerinin halkoyunları gösterilerinin ardından açılış programına katılanlar, te tek stantları gezerek öğrencilerden yapılan eserler ile ilgili bilgi aldı.

TÜBİTAK 4007 Etimesgut Bilim Şenliği’nde tüm katılımcılara çam fidanı hediye edilirken Etimesgut Kızılay Şubesi tarafından katılımcılara ikramlarda bulunuldu.

TÜBİTAK 4007 Etimesgut Bilim Şenliği 11-12 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin