TÜBİTAK 4007 Bucak Bilim Festivali

Bilim Festivali

Bucak Bilim Festivali; Bucak halkının bilime olan ilgisini arttırmak, çocukları ve gençleri farklı bilim alanlarıyla tanıştırmak, ailelere ve gençlere gelecek planlarken bilime yatırım yapmaya özendirmek, alanında uzman atölye liderleri ve konuşmacılarla Bucak halkını bilimin ışığında buluşturmak, bilimsel düşünmeyi ve bilimi günlük hayata katıp yeni bilim insanları yetişmesinin temelini atmak amacı ile hazırlanan atölye, sergi, deney ortamları, söyleşi, konser, tematik oyunlar ve gösterileri içeren bir bilim, sanat ve halk festivalidir.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencilerimiz için randevulu 20’şer kişilik gruplar halinde 1’er saatlik atölyelerde içeriği zeka oyunları, astronomi, STEM, robotik ve kodlama, tasarım, argümantasyon, alternatif enerji kaynakları, biyomedikal cihaz teknolojisi, haritacılık, drama, 3D tasarım, matematik, roket yapımı, ebru sanatı, görsel programlama, uygulamalı bilim alanlarında eğitimler verilmesi hedeflenmektedir.

Bucak Bilim Festivali 3 ana kısımdan oluşmaktadır.
1.kısımda Bucak Kent Meydanı otopark alanında kurulacak 23 farklı atölyede katılımcılar gruplar halinde, alanında uzman akademisyen ve öğretmenlerden farklı bilimsel ve sanatsal alanlarda 1 saatlik eğitimler alacaklardır. Atölyelerde festival süresince hergün 4 oturum (ilk gün 3 oturum) atölye çalışmaları yapılacaktır.

9-10-11-12 Nisan 2019

Yirmişerli kafilelerin alıncağı atölye çalışmalarının (eğitimlerin) festival günlerindeki oturum saatleri;

1. Oturumlar: 9.00-10.00 (ilk gün 1. oturum yapılmayacaktır.)

2. Oturumlar: 10.30-11.30 (ilk gün 2. oturum 10.00-11.30)

3. Oturumlar: 14.00-15.00

4. Oturumlar: 16.00-17.00 arasındadır.

Festivaldeki ilk 3 oturum Bucak İlçesi merkez ve köylerdeki ilkokul,ortaokul ve liselerdeki (4.-9.sınıflar arasındaki) öğrenci gruplarına rezerve edilmiştir. (Toplam 238 grup) Bundan dolayı festivalde atölyelerdeki ilk 3 oturum TAMAMEN DOLUDUR. İlk 3 oturumda atölyelere rezervazyonlu öğrenci grupları dışında katılımcı alınmayacaktır.

Festivaldeki hergün gerçekleştirilecek 4. atölye oturumlarına (16.00-17.00) (serbest oturum) ise tüm Bucak Halkımız, üniversite öğrencilerimiz, okullardan rezervasyon yaptıramadığımız ilkokul 1. 2. ve 3. sınıf öğrencilerimiz, liselerden 10. 11. ve 12. sınıf öğrencilerimiz, anasınıfı öğrencilerimiz davetlidir. Serbest oturumlara ebeveynler çocukları ile birlikte katılabilir. Serbest oturumlara da sınırlı sayıda kurumlara grup rezervasyonu yapılabilir. BURDUR MERKEZ ve BURDUR DİĞER İLÇELERİMİZDEN okul gruplarımıza 4.oturumlara rezervasyonlarımız 3 Nisan 2019 Çarşamba gününe kadar DEVAM ETMEKTEDİR. (Sınırlı sayıda öğrenci kafilesine yer kalmıştır.)

Bucak Bilim Festivali’nin 2. kısmında ise yine Bucak Kent Meydanı otopark alanında (atölyeler alanının yan tarafı) Serbest Etkinlikler Alanında Deney Sokağında farklı deneysel etkinlikler ve gösteriler, Planetaryum (Uzay Küresi) gösterimleri, fotoğraf sergileri, farklı sanatsal alanlardan sergiler, sahne etkinlikleri, yarışmalar ve oyunlar, roket fırlatma etkinlikleri vb. etkinlikler hergün saat 9.00-17.00 arası tüm ziyaretçilerimize AÇIKTIR.

Bucak Bilim Festivali’nin 3. kısmı ise festival günlerinde hergün akşam saat 20.00 da gerçeklestirilecek Bilim Konferanslarıdır.

Festival 1. gün konferansı:
9 Nisan 2019 Salı Saat: 20.00
Prof. Dr. Afşin GÜNGÖR – Endüstri 4.0
Yer: Bucak Kültür Merkezi

Festival 2. gün konferansı:
10 Nisan Çarşamba Saat: 20.00
Tamer YILMAZ – Doğa Fotoğrafçılığı ve Burdur Sulak Alanları
Yer: Bucak Kültür Merkezi

Festival 3. gün konferansı:
11 Nisan 2019 Perşembe Saat 20.00
Halit MİRAHMETOĞLU – Kim Astronot Olmak İster?
Yer: Bucak Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu
Aynı akşam konferansın ardından Bucak Gençlik ve Spor İlçe Müdürlüğü Kapalı Spor Salonu bahçesinde teleskoplarla gökyüzü gözlem etkinliği, planetaryum gösterimi, keman dinletisi yapılacaktır.

Festival 4. gün konferansı:
12 Nisan 2019 Cuma Saat:20.00
Prof. Dr. Yüksel ABALI – Madenlerimiz ve Enerji Kaynaklarımız
Yer: Bucak Kültür Merkezi
konferansları yapılacaktır.

Bilim ve Sanat ile dolu festival günlerinde hep birlikte olmak dileğiyle..
Saygılarımızla…

Bucak Bilim Festivali
Proje Yürütme Ekibi

http://bucakbilfest.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

eight + fourteen =