TÜBİTAK 4007 Bingöl Bilim ve Sanat Şenliği

Bingöl Bilim ve Sanat Şenliği
Bingöl Bilim ve Sanat Şenliği

TÜBİTAK tarafından yürütülen 4007-Bilim Şenlikleri Destekleme Programı; bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlıyor.

Bu çağrının kapsamı; katılımcılarda “Çağrı Alanları” başlığı altında belirtilen alanlarda olmak üzere farkındalık oluşturan, katılımcıların bilimsel bilgiye ve bilim insanına yönelik bakış açılarının olumlu yönde gelişmesini sağlayan ve katılımcılara bilimsel düşünme becerilerini kazandıran etkileşimli uygulamalar içeren faaliyetler bütününü içermektedir. Bu faaliyetler; Artırılmış gerçeklik uygulamaları, atölye çalışmaları, çevrimiçi etkileşimler ve uygulamalar, deneysel uygulamalar , E-öğrenme uygulamaları, etkileşimli uygulamalar , gözlem hesaplamalı bilim uygulamaları, içeriği oyunlar yoluyla kazandırılan etkinlikler (örneğin doğa, bilim oyunları), içeriği sanatsal faaliyetlerle kazandırılan etkinlikler, işbirlikli grup çalışmaları, mobil uygulamalar , oyun tabanlı uygulamalar, ölçme ve değerlendirme etkinlikleri, saha çalışmaları, sergi ve gösteriler, söyleşi, seminer, panel vb. spor etkinlikleri olarak belirlendi.

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

‘Bingöl Bilim ve Sanat Şenliği’ projesi kapsamında, Ekim ayında çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Bu kapsamda, düzenlenecek söyleşilerde 3 akademisyen, ayrı ayrı günlerde konuşma yapacak. 10 başlık altında 50 etkinlik, etkinliğe liderlik eden 32 atölye lideri ve 30 rehber öğretmen görev alacak.

Bilim şovu, bilimsel oyun, sergi vb. etkinlikler düzenlenecektir.

Atölye başlıkları; matematik, fen bilimleri, nano teknoloji, deprem (Afad) teknoloji ve tasarım, sanat, yapay zekâ, robotik, astronomi, zekâ oyunları olacak. Şenlikten 4500-4800 kişinin yararlanması bekleniyor.

Covid-19 salgını nedeniyle yeni eğitim ve öğretim döneminin Ekim ayında  Bingöl Bilim ve Sanat Merkezi ve Fen Lisesinin ortak kullandığı bahçede 3 gün sürecek şekilde şenliklerin yapılması planlanıyor.