TÜBİTAK 4007 “Bandırma’da Bilim Var” Bilim Şenliği

TÜBİTAK 4007 “Bandırma’da Bilim Var” Bilim Şenliği

TÜBİTAK’ın 4007 kodlu Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında TÜBİTAK tarafından 2021 yılında 53 projenin desteklenmesine karar verilmiştir.

4007 – Bilim Şenlikleri Destekleme Programı kapsamında gerçekleştirilen bu projelerde, bilim kültürünün ve iletişiminin toplumun daha geniş kesimlerine yaygınlaştırılmasını, katılımcılara bilimsel bilginin ulaştırılmasını ve bilim – teknoloji arasındaki etkileşimin etkinlikler yoluyla kavratılmasını amaçlamaktadır.

Bandırma İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ve Özay Nuri AKSOY proje yürütücülüğünde hazırlanan, “Bandırma’da Bilim Var“ isimli TÜBİTAK 4007 projesi 7-8-9 Ekim 2021 tarihleri içinde Bandırma Bilim ve Sanat Merkezi’nde 30 atölye lideri ve 4 konuşmacıyla 78 Bin TL bütçe ile gerçekleştirilecektir.

“Bandırma’da Bilim Var!“ isimli TÜBİTAK 4007 projesi ile 3 gün boyunca Bandırma halkına yönelik bilimsel merakı uyandırmak amaçlanmaktadır. Projemizin en temel amacı; Bandırma’da şenliğimize katılanların, bilimin keyifli yanını görmelerini, bilimi yaparak yaşayarak etkinlik ortamı içinde keşfetmelerini sağlamak ve bilime olan ilgilerini artırmaktır. Bilimsel süreç becerilerini bilimsel ortam içinde kazanıp öğrenme fırsatını yakalamaları amaçlanmaktadır. Katılımcı öğrencilere aileleriyle de ortak etkinliklerle eğlenceli bilimin yapılabileceğini fark ettirmektir. Katılımcılara gündelik yaşamda ki olayları bilimsel ve teknolojik bakış ile sorgulamalarını sağlamaktır.

Projemizin hedef kitlesi; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri, öğretmenleri, velileri ve halk olarak belirlenmiştir. Şenlik kapsamında planlanan etkinlik alanları; matematik, fizik, kimya, biyoloji, robotik, bilişim, mühendislik, sosyal bilimler, sanat, tasarım, astronomi ve STEM şeklindedir. Proje tabanlı uygulamalar, tahmin et – gözle – açıkla, atölye çalışmaları, yaratıcı drama, dijital oyun / öyküleme, deneysel uygulamalar, mobil uygulamalar, oyunlaştırma, sergi ve gösteriler, artırılmış/sanal/karma gerçeklik, animasyon ve benzetim (simülasyon), bilgi işlemsel düşünme, stem, söyleşi, seminer gibi etkinliklerle desteklenen etkinlikler açık ve kapalı alanlar kullanılarak 7-8-9 Ekim 2021 tarihlerinde yapılması planlanmıştır. Üç gün boyunca tekrarlanacak atölye sayısı 313 ve tahmini katılımcı sayısı 4788’dir. Ayrıca Planetaryum da üç gün boyunca hizmet verecektir. Bilim gösterileri sahnelenecektir.

Bugüne kadar Bandırma’da bilim şenliği yapılamamış olması projemizi farklı kılmaktadır. Katılımcıların bilimi etkinlikler içinde yaşayarak kavrayacak olması Bandırma açısından bir ilk olacaktır. Bilim şenliği ile ilgili www.bandirmadabilimvar.com ve https://www.bandirmadabilimvar.weebly.com adreslerinden gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Gerçekleştirilecek atölyeler şunlardır: Derin Arayış Denizaltı Atölyesi, Yaratıcı Drama Atölyesi, Pisagor’un Bardağı Atölyesi, Duyusal Bölme Atölyesi, Arılar Varsa Yarınlar Var Atölyesi, Eksik Parçayı Bulalım Tasarlayalım Atölyesi, Hücreleri 3 Boyutlu Hale Getiriyoruz Atölyesi, Renklerin Suyla Dansı Atölyesi, İğne Deliği Kamerası (Pinhole) Atölyesi, 3D Baskı Serüveni Atölyesi, Arttırılmış Gerçeklikle Tarihin Peşindeki Arkeologlar Atölyesi, Bilim Deneyi, sTEM yolunda Havalı Arabam Atölyesi Sivrisinek Fransızları nasıl alt etti Atölyesi, Fotosentez Denklemi Atölyesi, Yükseldikçe Değişen Zenginliğimiz Bitkiler Atölyesi, Bilim Gösterisi Atölyesi, Scratch ile Makine Öğrenmesi Atölyesi, Öyküden Sahneye Atölyesi, Roketim Uçuyor Atölyesi, Mandalina İle Eğlenceli Bilim Atölyesi, Kağıtta Açan Çiçekler Atölyesi, Fun with Science Atölyesi, Akıl Oyunları İle Göster Gücünü Atölyesi, Müzik Aletimi Tasarlıyorum Atölyesi, Sulardaki Boyar Maddelerin Giderilmesi Atölyesi, Robot El Yapalım Atölyesi, DNA’nı Görünür Hale Getir Atölyesi, Hızlı Trenler Yarışıyor! Atölyesi, Lift Yapalım Atölyesi ve Öfke Yönetimi, DNA ve Genetik söyleşisi, Dijital Oyunlar ve İstihdam: Türkiye İçin Öneriler, Bandırma Yerel Tarihi Konuşmalarıdır.

Projemizin gerçekleşmesine katkı sağlamak amacıyla Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Bandırma Belediyesi, Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü, TEMA Bandırma İlçe Temsilciliği ile etkinlik kapsamında protokol yapılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

12 + eight =