TÜBİTAK 4005 Modellemeden STEM’e Bilim Uygulamaları

Bilim Uygulamaları
TÜBİTAK 4005

Bu projede, günümüzde giderek popülerleşen ve farklı anlayışlar temeline oturtulmaya çalışılan STEM (Fen, Teknoloji, Matematik, Mühendislik) uygulamalarının salt vitrinde görünen “ürün” özelliğiyle değil, kendi özgün teknolojilerini tasarlayıp üretme yolunda matematik ve fen bilgilerini mühendislik bilgisiyle birleştiren bireyler yetiştirmede işin mutfağında yer alan “modelleme” sürecine dikkat çekmek hedeflenmiştir. Projenin amacı, fen/bilim uygulamalarının özünü oluşturan modelleme süreciyle yalın, basit ve ucuz malzemelerle etkinlik üreten sınıf ortamlarının üst düzey düşünme becerilerini kullanarak insanlığın istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojiyi üreten ve kullanan sınıf ortamlarına nasıl dönüştürülebileceğine dair uygulamalara rehberlik edecek fen bilimleri öğretmenlerinin modelleme ve STEM uygulama yeterliklerini geliştirmektir.

Başvuru
Proje, olanakları doğrultusunda, toplam 30 ortaokul fen bilimleri öğretmeni ile sınırlıdır. Proje uygulaması için başvuracak ortaokul fen bilimleri öğretmenlerinin seçiminde cinsiyet ve coğrafik bölge, daha önce benzer bir etkinliğe katılıp katılmama ve dizüstü bilgisayara sahip olup olmama durumları göz önünde bulundurulacaktır.

Başvuru Takvimi
Başvuru tarihleri daha sonra duyurulacaktır.

Proje Uygulaması: 30 Ağustos – 6 Eylül2020

Projeye katılmaya hak kazanan asil listedeki katılımcıların kesin kayıt için onay vermemeleri durumunda yedek katılımcılar ile iletişime geçilecektir.

Katılımcı Seçim Kriterleri
Katılımcı sayısının 30 kişi ile sınırlı olması nedeniyle proje çalışmamızda katılımcı olarak yer
alacak öğretmenlerimizin seçiminde aşağıdaki özellikler değerlendirme kriteri olarak ele alınacaktır:

1. Katılımcıların öğretmenlik mesleğinde deneyim süresi;
2. Cinsiyet açısından dengeli bir katılımcı dağılımı;
3. Katılımcıların çalıştığı ilin bulunduğu coğrafi bölge bakımından dengeli bir katılımcı dağılımı;
4. Katılımcıların dizüstü bilgisayara sahip olmaları gerekmektedir.

Tüm fen bilgisi öğretmenlerimizi projemize başvurmaya davet ediyoruz.
Proje Detay ve Başvuru için Tıklayınız

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin