TÜBİTAK 4005 Dijital Oyunlaştırma Çözümleri ve Oyunlaştırma Yoluyla Matematik Kavramları Odaklı Eğitici Eğitimi – Örnek Bir Uygulama

TÜBİTAK 4005
TÜBİTAK 4005

 

Dijital Oyunlaştırma Çözümleri
Dijital Oyunlaştırma Çözümleri

Dijital çağdaki öğrencilerin ilgisini geleneksel yöntemlerle yüksek tutmanın gittikçe zorlaştığı görülmektedir. İlgi ve motivasyonu artırmaya çözüm olarak ‘oyunlaştırma (gamification)’ yaklaşımı tüm dünyada kullanılmaya başlanmış yenilikçi bir metodolojidir. Bu projenin amacı, matematik kavramları odağında, öğretmenlere, öğrencilerinde ilgi ve merak uyandırmak, olumlu tutum geliştirmek, öğrencilerinin motivasyonlarını artırmak ve öğrenmelerini sağlamak için gerekli bilgi ve becerileri, oyunlaştırma yoluyla kazandıracak etkinlik temelli atölye çalışmaları gerçekleştirmektir. Projenin hedef kitlesi, temel eğitimde matematik öğretiminin önemi bağlamında sınıf öğretmenleri olarak belirlenmiştir.

Projede; dijital oyun çözümleri ve oyunlaştırmayla ilgili temel kavramlar ve kuramlar aktarılacak; oyun elementleri, mekanikleri, bileşenleri ve dinamikleriyle ilgili kuramsal altyapı verilecektir. Ayrıca eğitmenler tarafından oyunlaştırmaya yönelik uygulamaya dönük dijital, fiziksel aktivite içeren, hikâyeleştirilmiş, kaçış odası dinamikleriyle oyunlaştırma örnekleri sunulacak ve katılımcı öğretmenlerle matematik odaklı mikro deneme atölyeleri gerçekleştirilecektir. Her günün sonunda öğretmenlerin hazırladıkları çalışmalar eğitmenler tarafından verilen dönütlerle nihâi halini alacaktır.

Sınıf öğretmenlerinin dijital oyun çözümleri ve oyunlaştırma konusunda akademik gelişimleri ve konuya ilişkin tutumlarındaki değişimi gözlemlemek projenin diğer amaçları içerisindedir ve benzer araştırmalarda kullanılan ölçme araçlarıyla belirlenecektir. Örnek uygulama niteliğinde olan eğitimin etkililiği uygulanan görüşme formları, günlükler ve yansıtma yapraklarından elde edilmiş sürece ilişkin görüşlerin açıklayıcı ve çıkarımsal kodlanmasıyla değerlendirilecektir.

Dr. Satı CEYLAN
Proje Yürütücüsü

TÜBİTAK 4005 Dijital Oyunlaştırma Çözümleri ve Oyunlaştırma Yoluyla Matematik Kavramları Odaklı Eğitici Eğitimi – Örnek Bir Uygulama
Proje Detayları ve Başvuru : https://oyunlastirmayoluylamatematik4005bubi.weebly.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three + fifteen =