TÜBİTAK 4004 Z Kuşağı Bilimle Doğaya Bağlanıyor

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004 Z Kuşağı Bilimle Doğaya Bağlanıyor

Doğa, kendi kuralları çerçevesinde sürekli gelişen, değişen, canlı ve cansız varlıkların tamamını içeren, sınırları belli olmayan, çok fazla unsur, ilişki, etkileşim ve süreçleri kapsayan doğal alanlardır. Günümüzde bilinçsiz tarım uygulamaları, kentleşme, nüfus artışı, sanayileşme, ulaşım ve turizm amacıyla doğa tahrip edilmekte ve doğal ortamların kaybı hızlanmaktadır. Çevre sorunlarının meydana gelmesi ve bu sorunların çözümünde etkili olan insanı, sürdürülebilir bir çevre için sistemli ve bilimsel çevre eğitimiyle donatmak önem arz etmektedir.

Eğitimler sayesinde doğa ve çevre sorunlarının çözümünde etkin, doğa ve çevre bilgisi olan, çevreye karşı olumlu tutum ve davranış sergileyen, duyarlı, bilinçli bireyler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Projede 15 farklı disiplinden 1 yürütücü, 3 uzman, 25 eğitmen ve 8 rehber görev alacaktır. Proje süresince Kazdağları ve Edremit Körfezi’nin çeşitli lokasyonlarında; bilimsel, sanatsal, kültürel ve sportif içerikli 51 etkinlik gerçekleştirilecektir.

Z Kuşağı Bilimle Doğaya Bağlanıyor projesi, gelecekte söz sahibi olacak kuşakların okul dışı öğrenme ortamlarında doğanın yapısını, çeşitliliğini ve işleyişini kavramalarını sağlayacak etkinlikler içermektedir. Bu amaçla katılımcılar Kazdağları ve Edremit Körfezi çevrelerindeki uygun alanlarda bitki florası, hayvan faunası, biyolojik çeşitlilik, jeomorfolojik oluşumlar ve astronomi ile ilgili etkinliklere aktif olarak katılacaktır. Projede, katılımcıların doğayı ve doğadaki çeşitliliği tanıyıp öğrenmeleri, tecrübelerini geliştirmeleri ve zenginleştirmeleri için Altınoluk MYO, Burhaniye BAÇEM laboratuvarlarında bilimsel araçlar ve deneysel uygulamalar ile etkinlikler yürütülecektir. İnsan-doğa ilişkisinde insan davranışlarının doğa ve çevre üzerindeki etkilerini ve doğa-insan arasındaki bağın hassasiyetini fark etmeleri amacıyla insan davranışlarının bir sonucu olarak meydana gelen su, hava ve toprak kirliliğinin nedenlerini fark ederek çözümsel yaklaşımlar geliştireceği çevre eğitimi temalı etkinlikler yürütülecektir.

Projemiz TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında desteklenmektedir. Eğitimler, konaklama ve yeme-içme giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Kazdağları ve Edremit Körfezi’nin çeşitli alanlarında, uzman eğitmenler tarafından verilecek doğa, çevre, astronomi, teknoloji, tarih, kültür ve spor içerikli etkinlikler siz değerli öğrencilerimizi bekliyor.

Projenin hedef kitlesini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ortaokullarda yedinci sınıfı tamamlamış 15 (on beş) kız ve 15 (on beş) erkek olmak üzere toplam 30 öğrenci oluşturmaktadır.

Proje Yürütücüsü:
Ferhat BARAN

https://yesilwifi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

seven − 6 =