TÜBİTAK 4004 Tarım Engel Tanımaz: Özel Gereksinimli Çocuklarla Geleneksel Tarım ve Doğa Uygulamaları

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programında Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali TEMİZ Tübitak 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları programı kapsamında kabul olan “Tarım Engel Tanımaz” adlı projesi ile Özel gereksinimli çocuklarla geleneksel tarım ve doğa uygulamaları gerçekleştirecek.

Sosyal-duygusal açıdan bir gruba ait olma, grup içinde sorumluluk alma ve başarma mutluluğunu yaşamaları sağlanmaya çalışılacaktır. Çalışmanın sonunda özel gereksinimli öğrencilerin günlük yaşam becerilerinin artması ve bütün gelişimsel alanlarının desteklenmesi beklenmektedir.

Özel gereksinimli bireyler özel gereksinimlerinin niteliğine göre farklı eğitim öğretim ihtiyaçları göstermektedirler. Bu nedenle özel eğitimin amacı özel gereksinimli öğrencilerin toplumda mümkün olduğunca bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlayacak becerileri kazandırmaktır.

Sağlanacak eğitimin niceliği ve niteliği ne kadar yüksek olursa, öğrencilerin de bağımsız yaşam becerilerini kazanarak toplumsal yaşama katılmaları o denli kolay olur. Özel gereksinimli bireylerin kendi kendilerine yetebilmelerini sağlayacak beceriler kazanmaları özel eğitimin temelini oluşturmaktadır.

Bu noktadan hareketle özel gereksinimli bireylerin doğa eğitimine katılmaları onların günlük yaşam becerileri kazanmalarında dolayısıyla kendi kendilerine yetmeyi öğrenmelerinde etkili bir yol olacaktır. Proje kapsamında özel gereksinimli 15 öğrencinin 8 gün sürecek doğa ve tarım etkinliklerini yerinde gözlemeleri, aktif olarak katılmaları ve kendi yiyeceklerini üretmeleri sağlanacaktır.

Proje Yürütücüsü
Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Ali TEMİZ

Proje Detay:
https://kmu.edu.tr/tarimengeltanimaz/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three − 1 =