TÜBİTAK 4004 “Sürdürülebilir Tarımla Geleceğe”

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004

TÜBİTAK 4004 17. Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı kapsamında Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürlüğü adına başvurusu yapılan “Sürdürülebilir Tarımla Geleceğe” başlıklı projemiz ülkemiz genelinde Temel Çağrı alanlarında kabul edilen 86 projeden biri olmuştur.

Proje kapsamında Kahramanmaraş ilindeki dezavantajlı bölge okullarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda, sürdürülebilir tarım uygulamaları ile ilgili alan uzmanlarından bilgi edinmeleri ve yapılan uygulamaları yerinde inceleyerek farkındalıklarının artırılması amaçlanmaktadır. Projenin hedef kitlesini, Kahramanmaraş ilindeki dezavantajlı ilkokullarda görev yapan 30 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Verilecek eğitimler 3-7 Haziran 2024 tarihlerinde ilimizde gerçekleştirilecektir. Proje kapsamındaki uygulamalı eğitimler Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama atölyeleri ile Doğu Akdeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü uygulama serasında gerçekleştirilecektir. Uygulama öncesinde yapılacak inceleme, gezi ve gözlemler Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındıran Başkonuş Tabiat Parkı’nda ve Hacı Mustafa Mahallesindeki Daşcılar değirmeninde gerçekleştirilecektir.

Katılımcılar sürdürülebilir tarım uygulamaları ile ilgili alanında uzman kişilerden uygulamalı bilgi alacak ve geri dönüşüm süreçleri ile ilgili gözlemler yaparak günlük yaşam problemlerine somut çözümler bulmaya çalışacaklardır. Bu çözümleri bulurken teknolojiyi kullanma, bilimsel süreç becerileri, yaşam becerileri ve mühendislik tasarım becerilerini geliştirecek etkinlikler yapacaklardır.

https://www.instagram.com/surdurulebilirtarimlagelecege