Ana SayfaTübitak 4004 4005 4006 4007 4008 2237TÜBİTAK 4004 Penceremde Dünya Var 3

TÜBİTAK 4004 Penceremde Dünya Var 3

TÜBİTAK 4004 Penceremde Dünya Var 3: Gelecek İçin Astronomi projemizin başvuruları açıldı.
Hem alanında uzman eğitmenlerden astronomi konularında mesleki bilginizi artırıp hem de ülkemizin en iyi 10 gökyüzü izleme noktasından biri olan Diyarbakır Zerzevan Kalesinde Perseid Meteor yağmurunu izlemek, Diyarbakır ve Mardin de astronomi biliminin izlerini aramak ister misiniz?

Katılımcı seçim sürecindeki değerlendirme kriterleri:
● 1-15 yıl arası mesleki deneyime sahip olmak,
● Çalışılan okulun hizmet alanının 4. 5. ve 6. hizmet alanı içerisinde bulunmak,
● Fen bilimleri öğretmeni olmak,
● Görevlendirme veya kadrolu idari görevi bulunmamak,

Mezopotamya’nın iki büyüleyici şehri Diyarbakır ve Mardin’de gerçekleşecek projemizde astronomi konularında temel bilgi kazanmanın yanı sıra, pratik uygulamalar, teleskop kullanım ve gözlem becerisi, planetaryumların astronomide kullanımı, okul dışı öğrenme ortamlarının astronomi eğitiminde kullanılması üzerine dopdolu bir program için başvurularınızı bekliyoruz.

Ülkemizde astronominin toplum ile buluştuğu önemli merkezlerden biri haline dönüşen Diyarbakır ve Zerzevan Kalesi ilerleyen günlerde bir projeye daha ev sahipliği yapacaktır. Diyarbakır ile özdeşleşen “Penceremde Dünya Var” astronomi öğretmen kamplarının 3.’sü, TÜBİTAK Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destekleme Programı 2022/1 çağrısı kapsamında bir kez daha desteklenmeye uygun görülmüştür.

Kamp bu yıl “Penceremde Dünya Var 3: Gelecek İçin Astronomi” başlığı altında, sürdürülebilir bir hayat için bireysel ve toplumsal sorumlulukları ele alan oldukça özel bir amaca hizmet edecektir. Proje hedefleri, Türkiye Uzay Ajansı ve Milli Uzay Programı çerçevesinde belirlenen uzay farkındalığı ve insan kaynağı geliştirme, uydu geliştirme programı, uzay nesnelerinin yerden gözlemi, uzay havasına ilişkin teknolojik araştırmalar, astronot ve bilim insanı yetiştirme, ay programı, uzay ekosistemini geliştirme gibi temel adımlar ile uyumlu olarak planlanmıştır. Kamp, Avrupa Birliği Green Deal (Yeşil Mütabakat) ile belirlenen İklim Değişikliği, Çevre ve Biyoçeşitlilik araştırma başlıklarına astronomi çalışmaları ve araştırma konuları çerçevesinde katkı sunmaktadır.

Eğitim içerikleri ışık kirliliği-biyoçeşitlilik, yörüngedeki insan yapımı enkazlar- çevre, potansiyel tehlikeli uzay nesneleri- biyoçeşitliliğin devamı, iklim ve atmosfer-iklim değişikliği, gezegeni korumak için küresel bakış açısı-iklim değişikliğine müdahale ilişkilendirmelerine geniş çaplı yer vermektedir.

“Penceremde Dünya Var 3: Gelecek İçin Astronomi” proje takvimi ve başvuru ilanları ilerleyen günlerde duyurulacaktır. Kamp Türkiye geneli başvuruya açık olup, fen bilimleri öğretmenleri ile gerçekleştirilecektir.

 

Proje Uygulama Tarihleri:07-13 Ağustos 2022

Twitter: @astronomi21
Facebook Grubu: Penceremde Dünya Var 4004
Web: www.penceremdedunyavar.com
İnstagram: @penceremdedunyavar3

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.