TÜBİTAK 4004 Penceremde Dünya Var

Bilim Okulları
TÜBİTAK 4004

“Penceremde Dünya Var 2” projesi TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı 2020/1 çağrısı kapsamında desteklenmektedir.

23 – 29 Ağustos 2021

“PENCEREMDE DÜNYA VAR!” TEMASI
Uzay ve astronomi yarışının çetin bir mücadeleye dönüştüğü 1960’lı yıllarda Apollo 11 mürettebatı Neil Armstrong, Michael Collins, ve Buzz Aldrin’in Kolombiya’dan Aya attıkları ilk adımda, insanlık tarihi de yeni bir döneme girmiştir.

Belki bu adım kadar bu yolculuğa ilişkin bilinen bir diğer şey ise Michael Collins’ in meşhur cümlesi olan: “Houston, burası Apollo 11… Penceremde Dünya var (Hey, Houston, I’ve got the world in my window)’” sözüdür.

Dünya dışından gezegenimize bakışın sembolü olan bu söz projenin teması olarak belirlenmiştir.

PROJENİN AMACI
Katılımcılarına bilgiden çok beceri, ilgi ve olumlu tutum kazandırma yönüyle doğa ve bilim kampları bilim iletişiminde önemli bir rol üstlenmektedir. Bu düşünce ile önerilen astronomi içerikli kampa bir tema ile başlama düşüncesinin kamp katılımcılarına ilgi ve olumlu yönde tutum kazandırma adına önem taşıdığı düşünülmektedir.

Dünya ve bilim tarihi adına ilklerin yaşandığı bir olay olan “Aya ilk adım atma” sırasında söylenen bu söz, astronominin teori ve uygulamalarına yer veren kampa katılacak öğretmenler için ilham verici olacaktır.

Projenin temel amacı fen bilimleri öğretmenlerinin temel astronomi konularında ilgi, uygulama boyutunda bilgi ve beceri geliştirmelerini desteklemek, gökyüzünü daha iyi tanıma ve öğrenme ortamlarında tanıtma bilgi ve becerisini kazandırmaktır.

HEDEF KİTLE / KİMLER KATILABİLİR?
Projenin hedef kitlesi kalkınmada öncelikli illerde görev yapan fen bilimleri öğretmenlerinden (N=35) oluşmaktadır.

KATILIM KOŞULLARI
1-15 yıl arası mesleki deneyime sahip olmak,

Kalkınmada öncelikli illerde görev yapıyor olmak

* Adıyaman, Kars, Ağrı, Kastamonu, Aksaray, Kırıkkale, Amasya, Kırşehir, Ardahan, Kilis, Artvin, Malatya, Bartın, Mardin, Batman, Muş, Bayburt, Nevşehir, Bingöl, Niğde, Bitlis, Ordu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada İlçeleri), Osmaniye, Çankırı, Rize, Çorum, Samsun, Diyarbakır, Siirt, Elazığ, Sinop, Erzincan, Sivas, Erzurum, Şanlıurfa, Giresun, Şırnak, Gümüşhane, Tokat, Hakkari, Trabzon, Iğdır, Tunceli, Kahramanmaraş, Van, Karabük, Yozgat, Karaman, Zonguldak

Çalışılan okulun hizmet alanının 4. 5. ve 6. hizmet alanı içerisinde bulunmak (öncelik);

Fiili olarak fen bilimleri dersi veriyor olmak (ders programı ibraz etmek),

Görevlendirme veya kadrolu idari görevi bulunmamak,

Herhangi bir Astronomi Eğitimi projesine (kamp veya öğretmen eğitimi) katılmamış olmak,

2020 Çağrısı kapsamında, benzer içerikli, Tübitak destekli bir eğitime katılmamış olmak koşullarıyla katılımcılar kabul edilecektir.

*Katılımcı seçiminde İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde oluşturulacak değerlendirme kurulu tarafından katılımcılar seçilecektir.

Başvurular 10 Haziran 2021 – 10 Temmuz 2021 tarihleri arasında alınacaktır.

Kamp Başvuru Formu: https://sites.google.com/view/penceremdedunyavar/ba%C5%9Fvuru?authuser=0

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.