TÜBİTAK 4004 Özel Yetenekli Çocukların Eğitiminde Disiplinler Arası Yaklaşımlar

Özel Yetenekli Çocuklar

TÜBİTAK 4004 – Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında desteklenen “Özel Yetenekli Çocukların Eğitiminde Disiplinler Arası Yaklaşımlar – BiFeMa” projesi.

Proje kapsamında, özel yetenekli öğrencilerin özellikleri üzerinde durulacak, bu öğrencilerin eğitimlerinde kullanılan model, strateji ve yöntemlere ilişkin kuramsal ve pratik bilgiler disiplinler arası bir bakışla ele alınacaktır. Ayrıca eğitimimiz süresince katılımcıların kendi alan bilgilerine yönelik uygulamalara ve sanatsal etkinliklere de yer verilecektir.

Etkinlikler, 24-29 Ağustos 2020 tarihleri arasında Antalya Büyükşehir Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde gerçekleşecek; katılımcıların konaklama, iaşe ve kırtasiye giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Projeye, Türkiye genelinde Bilim ve Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) görev yapan matematik, fen bilgisi ve bilişim teknolojileri öğretmenleri başvurabilir. Buna göre başvuru yapacak olanların;

• Daha önce TÜBİTAK’ın desteklediği benzer bir projede katılımcı olarak yer almamış olmaları,
• Herhangi bir BİLSEM ‘de çalıştıklarını belgelendirmeleri,
• Proje kapsamındaki etkinliklere ve proje sonrası çalışmalara aktif bir şekilde katılacaklarını taahhüt etmeleri

gerekmektedir. Proje sonrası çalışmalar kapsamında katılımcılardan kurumlarında oluşturacakları bir ekip ile disiplinler arası yaklaşıma uygun birer senaryo geliştirmeleri, senaryolarını BİLSEM’ e devam eden öğrencilerle uygulanacak şekilde bir ders planına dönüştürmeleri ve uygulama sonrası elde edilen kazanımları proje ekibiyle paylaşmaları istenmektedir. Bu çalışmalar proje uzmanları ile işbirliği içerisinde yürütülecektir. Proje kapsamında disiplinler arası yaklaşımla tasarlanan etkinliklerin dahil olduğu bir proje kitapçığı oluşturulacak ve paydaşların erişimine sunulacaktır. Projenin gerçekleştirilmesi sırasında veya sonucunda ortaya çıkan eserin fikri mülkiyet hakkı TÜBİTAK’a aittir.

Katılımcılar, başvuru yapmış ve ifade edilen kriterleri taşıyan adaylar arasından eğitim durumları, projede katılımcı olarak yer almak isteme nedenleri, mümkün olduğunca Türkiye’nin farklı bölgelerinde çalışıyor olmaları, ön başvuru yapanlar arasında olma durumları göz önünde bulundurularak cinsiyet dağılımı dengeli olacak şekilde proje ekibinin görüşüyle belirlenecektir. Kesin ve yedek katılımcı listeleri 25 Temmuz 2020 tarihinde proje web sayfasından ilan edilecektir.

Proje Yürütücüsü
Ömer ÜRÜN
Nazilli Bilim ve Sanat Merkezi – İlköğretim Matematik Öğretmeni

Ayrıntılı bilgi ve gelişmelerden haberdar olmak için:

http://nazillibilsem.meb.k12.tr/icerikler/bifema_8434057.html

facebook: Özel Yetenekliler BiFeMa

instagram: ozelyetenekliler_bifema

Nazilli Bilim ve Sanat Merkezi – ”Özel Yetenekli Çocukların Eğitiminde Disiplinler Arası Yaklaşımlar – BiFeMa” Başvuru Formu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

five × one =