TÜBİTAK 4004 – O Köy Bilim Köyümüzdür

TÜBİTAK 4004 – O Köy Bilim Köyümüzdür
Çocukları bilim, doğa ve sanat ile buluşturmak için hiçbir emeği esirgemeyen proje ekibimizle yürüteceğimiz ikinci projemiz olan “O Köy Bilim Köyümüzdür” projemizin amacı; Bartın iline bağlı köylerde yaşayan ortaokul öğrencilerinin bilim ve doğa farkındalıklarının bilim, doğa ve sanat etkinlikleri yoluyla arttırılmasını sağlamaktır.

Bartın mavi ile yeşili bir arada sunan doğal zenginliklerin insan yaşamı ile bütünleştiği köylere sahip bir şehirdir. Üstelik köyler şehrin koşturmacasından uzak, okullarda verilen bilim-doğa ilişkisinin örneklerinin doğrudan bulunabileceği ve uygulanabileceği konumlarda yer almaktadır. Bu durumu bilim ve doğa bilincini aşılamak konusunda avantaja çevirmek isteyen proje ekibimiz; bilim, doğa ve sanat etkinliklerini köylerde yaşayan öğrencilerimize götürerek onlara içerisinde yaşadıkları doğaya daha bilinçli ve bilimsel bir bakış açısı ile yaklaşmaları konusunda rehberlik etmeyi hedeflemektedir. Bu sayede öğrenciler doğayı anlayan ve gönüllü olarak koruyan bireyler haline gelebileceklerdir. Doğa sevgisi artan her birey çevresinde aynı özellikteki yeni bireyleri de yaratabilecektir. Bu kapsamda proje ekibimiz öncelikle bilim, doğa ve sanat adına hazırladıkları tüm etkinlik ve materyalleri içerisinde barındıracak olan “O Köy Bilim Köyümüzdür” otobüsünü hazırlayacaktır. Hazırlanacak olan bu otobüs öğrencilere ulaştırmayı hedeflediğimiz etkinliklerle birlikte onlara yeni ufuklar açmak için sabırsızlanan proje ekibimizi de alarak köylerin yolunu tutacaktır. Proje ekibimiz “O Köy Bilim Köyümüzdür” otobüsü ile köy köy dolaşacak, tüm köylerde etkinliklerimizi öğrencilerimize ulaştıracakları bilim ve sanat kamplarını gerçekleştirecektir. Öğrenciler düzenlenecek olan bilim atölyelerinde sorgulamaya dayalı etkinlikler yoluyla bilimsel süreç becerilerini geliştirecek, sanat atölyelerinde yaratıcılıklarını ortaya koyacak, oyun ve spor aktivitelerinde kendilerini bulacak ve gözlem etkinliklerinde içerisinde yaşadıkları dünyayı keşfedeceklerdir. Böylece öncelikle projenin hedef kitlesini oluşturan 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri olmak üzere bölgede doğayla iç içe yaşayan tüm bireyler, doğa ile olan bağlarını güçlendireceklerdir.

Proje ekibi olarak genç-yaşlı, çocuk-yetişkin, anne-baba ayırt etmeksizin bilimi ve doğayı yeniden keşfetmek isteyen herkesi köy kamplarımıza bekliyoruz.

https://okoybilimkoyumuzdur.bartin.edu.tr