TÜBİTAK 4004 Mikrodünyaya Yolculuk-3

TÜBİTAK 4004 EĞİTİMİ
TÜBİTAK 4004

Mikrodünyaya Yolculuk-3 isimli proje, TÜBİTAK’ın “4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları” programı kapsamında değerlendirilen 583 proje içerisinden, desteklenmesi uygun bulunan 92 proje içerisine girmeye hak kazanmıştır.

Proje, 17.08.2020-28.08.2020 tarihleri arasında Düzce Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi bünyesinde gerçekleştirilecektir. Proje yürütücülüğünü Düzce Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil UĞRAŞ’ın üstlendiği proje, alanında uzman Öğretim Üyelerinden oluşan deneyimli bir ekip ile gerçekleştirilecektir.

2015 ve 2016 yılları arasında birincisi ve ikincisi gerçekleştirilen projenin üçüncüsünün, mikroorganizmalarla yaşamayı bilmediğimizi gözler önüne seren, pandemi sürecine rastlaması proje konusunun önemini bir kez daha ortaya çıkarmaktadır.

Bu bağlamda bu projenin başlıca hedefi diğer projelerde olduğu gibi katılımcılara, tüm çevremizi adeta hava gibi saran mikroorganizmaların farkındalığını kazandırarak, yaşamın içinde mikroorganizmalarla birlikte, zarar görmeden yaşamayı öğretebilmek, bu mikroskobik canlılara karşı bilinçli olunduğu ve doğru kullanıldıkları takdirde bizlere sağlıklı ve yaşanabilir bir dünyanın kapılarını açtıkları konusunda önemli kazanımlar edinmelerini sağlamaktır.

Proje içeriğine web sitesinden ulaşılmaktadır.