TÜBİTAK 4004 Mekan Değiştir Öğrenme Zenginleştir

tübitak eğitimi
TÜBİTAK 4004

Erciyes Dağı eteklerinde kurulan Kayseri 6000 yıllık tarihiyle değişik uygarlıkların kalıntılarının birbiriyle kucaklaştığı dünyanın en eski yerleşim alanlarındandır. Türkiye’nin en önemli kültür, sanat, bilim, turizm ve sanayi merkezlerindendir. Eşsiz doğal güzelliklere sahiptir. İlimiz okul dışı öğrenme ortamları açısından çok zengindir. Projemizde 6 gün boyunca Erciyes Teknopark, Bilim Merkezi, Erciyes Dağı, Sultan Sazlığı Milli Parkı, Kayseri Müzesi, Selçuklu Uygarlığı Müzesi, Kayseri Şeker Fabrikası, Kaniş Karum Ören Yeri, Gıda Çalışmaları ve Araştırma Merkezi, Doğal Ürünle Bahçesi’nde dramadan ste(a)m’e astronomiden değerler eğitime 23 farklı alanda 41 etkinlik gerçekleştirilecektir.

Projenin hedef kitlesi; Kayseri ilinde 12-14 yaş arasında 7. sınıfa geçen ailesinin aylık geliri asgari ücret ve altı olan, okul başarı notu 90 üzeri 30 öğrencidir. 30 öğrencinin 4’ü özel yeteneklilerden, 4’ü yabancı uyruklu öğrencilerden, 2’si yurtlarda ya da sevgi evlerindeki öğrenciler arasından seçilecektir . Böylece farklı yaşam deneyimlerine sahip öğrenciler il genelindeki okul dışı ortamlarda bilimsel, sanatsal ve kültürel faaliyetlerle ortak paydada buluşturularak bu grupların birbirlerine entegrasyonu sağlanacak, farklı grupların ortak deneyimler edinmelerinin getireceği kazanımlarla bu grupların empati duyguları geliştirilecek; sevgi, saygı ve dayanışma bağları güçlendirilecektir. Katılımcılar elde edilen kazanımlarını ve deneyimlerini kendi okullarına taşıyarak farkındalık oluşmasını sağlayacaklardır. Projemizin temel hedefi katılımcılara ilimizdeki okul dışı öğrenme ortamlarını tanıtmak, uzman akademisyenler ve öğretmenler tarafından ortaokul ders öğretim programlarında yer alan kazanımlarla ilişkilendirilerek hazırlanan disiplinlerarası etkileşimli uygulamalarla doğaya karşı ilgi ve merak uyandırmaktır. Yaparak yaşayarak öğrenme yoluyla onlarda kalıcı bilgi oluşturmak, bilime karşı olumlu tutum geliştirmek, kısacası zor pandemi koşullarında adeta dijital dünyanın bir parçası haline gelen öğrencilerimize sınıf duvarları dışında da bir okulun var olduğunu göstermek, doğaya, bilime, sanata karşı duyarlı, bilinçli, farkındalığı olan bireylerin yetiştirilmesine katkı sağlamaktır.

Projenin somut ürünleri sosyal medya kanalları, EBA, sanal sergiler ve e- dergiyle geniş kitlelere ulaştırılacaktır. Sürece ve sonuca yönelik ölçme değerlendirme çalışmaları yapılacaktır. eriler kongreler sunulacaktır. Proje ekibi, eğitmenler, rehberler ve katılımcılarla günün değerlendirmesi yapılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.