TÜBİTAK 4004 Medeniyetler Şehri Hatay’da Jeomorfoloji ve İnsan

doğa eğitimi
TÜBİTAK 4004

TÜBİTAK 4004 Medeniyetler Şehri Hatay’da Jeomorfoloji ve İnsan projesi başvuruya açılmıştır.

Yeryüzü şekilleri başta insan olmak üzere tüm canlıların yaşamlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Geçmiş dönemlere göre bu etki azalmış olsa bile, hala insanların tüm ekonomik ve kültürel faaliyetlerinde doğal çevrenin etkisine rastlanır. Söz konusu bu etki farklı bölgelerde farklı boyutlarda olabilmektedir.

Diğer yandan insan doğadan etkilenmekle kalmamış, yeryüzü şekillerinde de giderek artan boyutlarda değişim yaratmıştır. İnsan doğa ile olan bu etkileşimi sırasında bazı sorunlar da yaşamıştır. Olası sorunların çözümü açısından alacağı kararlar ve geleceğe yönelik planlamalarda insanın doğayı daha fazla tanıması adeta zorunluluk haline gelmiştir.

Projenin amacı; Hatay bölgesinden hareketle, yeryüzü şekillerini ve bu şekilleri oluşturan süreçleri inceleyen jeomorfoloji bilimini, jeomorfolojik oluşumları, bunların ekosistemdeki rolünü ve insanla olan ilişkisini kavratmaktır. Doğa olaylarından deprem ve etkileri hakkında hazır bulunuşluluk sağlanarak, ekosistemi oluşturan tüm parçaların birbirine ve canlılara olan etkisi yerinde örneklenerek çevre bilinci oluşturulacaktır.

Projenin hedef kitlesini, Türkiye genelinde Milli Eğitime bağlı okullarda görev yapan coğrafya, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve sınıf öğretmenliği branşlarından 30 öğretmen oluşturmaktadır. Proje sonunda katılımcıların jeomorfoloji bilimine ve çevreye olan bilgi, beceri ve tutumlarının artması beklenmektedir. Doğa üzerinde insan etkisini fark etmeleri, sorunlara bilimsel çözüm üretmeleri ve birikimlerini öğrencilerine aktararak projenin sürdürülebilirliğine katkı sağlamaları hedeflenmektedir.

Yöntem olarak; saha gezileri, gözlem, atölye çalışmaları, laboratuvar uygulamaları, CBS ile hesaplamalı bilimler, doğa fotoğrafçılığı, müzik ve drama gibi sanatsal, oryantiring gibi spor etkinlikleri kullanılacaktır.

Proje Yürütücüsü
Zühal ERTUĞRUL
İskenderun Bilim ve Sanat Merkezi, Coğrafya Öğretmeni

Başvuru tarihleri : 07 Haziran 2020 – 07 Temmuz 2020
Katılımcı sonuç listesi : 13 Temmuz 2020
Proje etkinlik tarihi : 10 – 14 Ağustos 2020

Detay ve Başvuru: http://jeomorfolojiveinsan.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

three × one =