TÜBİTAK 4004 “İstatistiği Doğada Öğren” Eğitimi

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Programı kapsamında desteklenen “İstatistiği Doğada Öğren” eğitime öğretmen ve lisans öğrencilerinden 34 katılımcı seçilecektir.

Eğitim alanları
Küre Dağları Milli Parkı
Yenice Ormanları
Safranbolu Kent Ormanı
Sırçalı Kanyonu
Yaban Hayatı Geliştirme Sahası
Tokatlı Kanyonu

Konaklama
Etkinlikte konaklama için Bartın Ulus Doğa Park Otel belirlenmiştir. Ulus Doğa Park Otel, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan ve Güvenli Turizm Sertifikasına sahiptir.

Büyük veri çağında öğretim programlarından günlük yaşama bireylerin istatistiksel bilgileri anlama ve kullanma ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. İstatistik ve veri okuryazarlığına olan bu ihtiyacı karşılayabilmek geleceğin mimarı öğretmenlere istatistiksel bilgileri doğada uygulamalı olarak aktarılması ile mümkündür.

İstatistik ve son yıllarda popüler hale gelen veri bilimi; geçmişi anlamanın, bugünü yönetmenin ve geleceği planlamanın anahtarıdır. Bu nedenle istatistik ve veri biliminden sosyal bilimlerden mühendisliğe, fen bilimlerinden doğa bilimlerine kadar pek çok alanda yararlanılmaktadır.

Günümüzde her alanda yaşanan bilgi ve veri patlaması, istatistik ve veri bilimine olan ihtiyacı daha da artırmıştır. Bunun bir sonucu olarak veri ve istatistik içerikli derslere pek çok öğretim programında yer verilmeye başlanmıştır. Ancak birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de istatistik öğretimi; sütun ve pasta grafiklerinin çizdirilmesi, ortalama ve varyans hesaplarının yapılması ile sınırlı kalınmakta; veri toplama, okuma ve yorumlama gibi kavramsal anlamanın üzerinde yeterince durulmamaktadır. Bu durum, öğrencilerin istatistik okuryazarlığı ve çözümsel düşünme becerisi açısından zayıf bir temele sahip olmalarına neden olmaktadır. Öğrencilerin istatistik okuryazarlıklarının güçlendirilmesi ancak, problem çözme ve yorumlamayı gerçek yaşamdaki uygulamalar ile öğreten öğretmenler ile mümkündür.

Hedef Kitle:

1-Milli Eğitim Bakanlığı’na Bağlı Okullarda Çalışan Öğretmenler

2- Lisansüstü Öğrenciler

Katılımcı seçiminde ilk aşamada adaylar başvuru formu üzerinde değerlendirilecek, cep telefonlarını bilgilendirme yapılacak, sonrasında asil ve yedek katılımcı listesi ait web sayfasında ve sosyal medya hesaplarında ilan edilecek yedekler sırasıyla alınacaktır. Proje başvuru formumuza kesinlikle fotoğraf bölümü konulmayacak olup, seçimlerde dış görünüşten ziyade, katılım isteği, katılım amacı, vb. konulara dikkat edilecektir. Katılımcılar belirlenirken aşağıdaki kriterler dikkate alınacaktır:

Hedef Kitle Seçim Kriterleri:

Katılımcıların daha önce TÜBİTAK 4004 kapsamında desteklenen bir eğitim etkinliğine katılımcı olarak katılmamış olması gerekmektedir.
Katılımcıların seyahat ve doğa eğitimine engel bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir.
Katılımcıların doğa araştırmalarına, istatistik ve veri bilimine istekli olmaları önemlidir.
Etkinliğe kabul edilecek katılımcıların seçiminde katılım amacının başvuru formunda detaylı olarak açıklanması önemlidir.
Katılımcıların farklı il ve farklı branştaki öğretmenlerden oluşmasına dikkat edilecektir.
Katılımcılar arasında cinsiyet ve yaş oranının dengeli olmasına başvuru sayısı göz önünde bulundurulacaktır.
Katılımcıların TÜBİTAK-Araştırmacı Bilgi Sistemi (ARBİS) Veri Tabanına kayıtlı olmaları ya da başvuru esnasında kayıt olmaları gerekmektedir.

Katılımcı seçimi sonuçlarının duyurulması: 21 Temmuz 2022
Etkinlik dönemi: 08-14 Ağustos 2022

Proje yürütücüsü
Prof. Dr. Gamze Özel Kadılar
Hacettepe Üniversitesi, Fen Fakültesi, İstatistik Bölümü

Başvuru formu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

17 + seventeen =