TÜBİTAK 4004 Ihlara’dan Bilime Yolculuk 3

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004

Bu yılda, “Ihlara’dan Bilime Yolculuk” projesinin üçüncüsü bilginin toplum ile buluşturulmasını ve yaygınlaştırılmasını amaçlayan TÜBİTAK 4004 Doğa ve Bilim Okulları kapsamında desteklenen projeler arasında yer almıştır.

Ihlara’dan Bilime Yolculuk-III projesi, TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları kapsamında yapılan üçüncü projedir. Aksaray İlinde gelir düzeyi düşük bölgelerinde bulunan her bir okula ulaşmak amaçlandığından projenin üçüncüsü planlanmıştır. Bu proje, 15-21 Haziran 2020 tarihleri arasında Aksaray İli sınırları içerisinde tarihi ve jeomorfolojik önemi olan bölgelerde doğa eğitimi ve bilim okulları projesi olarak hazırlanmıştır.

PROJEMİZİN AMACI
Gelir düzeyi ortalamanın altında bulunan bölgelerde yaşayan akademik başarısı yüksek öğrencilere, belirli bir program çerçevesinde biyoloji, kimya, astronomi, jeoloji, sanat ve doğa eğitimi alanlarında, yeni kavramlar öğreterek bakış açılarını, ufuklarını, farkındalıklarını ve bilgilerini arttırmaktır. Ayrıca projeden elde edilen kazanımlarla çevresini koruyan, geliştiren, doğal miraslarını anlayan ve anlamlandıran fertler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.

Yürütücülüğünü Merkezimiz Biyoloji Öğretmeni Dilek KARATAŞ’ın yaptığı proje, 15-21 Haziran 2020 tarihleri arasında Aksaray İl sınırları içerisinde şehrin simgesi haline gelmiş Hasandağı, Güzelyurt, Aşıklı Höyük, Aksaray Müzesi ve Ihlara Vadisinde proje ekibi tarafından gerçekleştirilecektir.

Yapılacak projeyle; katılımcıların bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin teşvik edilmesi hedeflenmektedir.

Projemizle ilgili gelişmeleri https://iby3.weebly.com web sitemizden, https://www.facebook.com/ihlara.tubitak.1 sosyal paylaşım sitesinden takip edebilirsiniz.

Aksaray Bilim ve Sanat Merkezi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin