TÜBİTAK 4004 Göller Yöresinin Yakarışı

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004 Göller Yöresinin Yakarışı

Göller Yöresi sınırları içinde bulunan (Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Konya ve Denizli) illerimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan öğretmenler projemize başvuru yapabilirler.

“Göller Yöresinin Yakarışı” adlı proje TÜBİTAK 4004 programı için hazırlanmış olup, yürütücülüğünü Isparta Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bilim ve Sanat Merkezi Sosyal Bilgiler Öğretmeni Zuhal KONDU, uzmanlığını ISUBÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa CEYLAN, ISUBÜ Avcılık ve Yaban Hayatı Dr. Öğretim Üyesi Ahmet KOCA ve Isparta Şehit Polis Mehmet Karacatilki Bilim ve Sanat Merkezi Türkçe Öğretmeni İzlem ÇAKMAK’ın yapacağı projenin 27 Ağustos-1 Eylül 2022 tarihleri arasında Isparta ve Burdur’da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Hedef kitlesinin Göller Yöresi sınırları içinde bulunan (Isparta, Burdur, Afyonkarahisar, Konya ve Denizli) illerimizden belirlenecek olan 24 öğretmene Göller Yöresinin küresel ısınma sonucu kuraklığa uğrama sebepleri, sonuçları ve alınacak tedbirler ile ilgili etkinlikler, alanında uzman eğitmenler tarafından hem teorik hem de uygulamalı şekilde gerçekleştirilecektir. Hayatımızın vazgeçilmezi olan suyun sürdürülebilirliği adına hem günümüz hem de gelecek nesiller için yapılabileceklerin, doğal ortamında yerinde eğitim ilkesiyle yapılması düşünülmüştür. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda 2022 yılı ”Balıkçılık Ve Su Ürünleri Yılı” ilan edilmesine dikkat çeken projede Göller Yöresindeki kuraklığın su ve su ürünlerine olan etkileri, göllerin oluşumları, çevreye etkileri, tarım, turizm gibi ekonomik alanlara etkileri, kirlilik ve sebepleri gibi birçok konu ele alınarak katılımcıların farkındalıklarının artırılması amaçlanmıştır. Sulak alanların kurumaması ve buradaki ekosistemin varlığının devamı için de büyük önem arz eden projede eğitimlerin Isparta ve Burdur il sınırlarında yer alan Burdur Gölü, Salda Gölü, Gölcük Gölü Tabiat Parkı, Yarışlı Gölü, Karataş Gölü, Güneykent, Isparta Deresi, Karacaören Barajı, Yazılıkanyon Tabiat Parkı, Eğirdir Gölü, Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Eğirdir Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü, Kovada Gölü Milli Parkı ve Kovada Hidroelektrik Santrali’nde gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Birleşmiş Milletler(BM) tarafından 2022 yılının ”Balıkçılık ve Su Ürünleri Yılı” ilan edilmesi dolayısıyla balıkçılık ve su ürünleri üretiminde önemli bir yere sahip olan göller yöresindeki göller ve sulak alanlardaki kuraklığa ve sonuçlarına dikkat çekmek için projede hem teorik hem de uygulamalı gerçekleştirilecek olan etkinliklerle ekolojik yıkıma dikkat çekilerek, hayatın her alanında vazgeçilmez bir kaynak olan suyun öneminin, katılımcıların çevreye farkındalıklarının ve duyarlılıklarının artırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla etkinliklerin doğanın içinde, yerinde öğrenme ilkelerine uygun olarak alanında uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirilmesi planlanmıştır.

Bu doğrultuda projede gerçekleştirilmesi planlanan özel amaçlar şunlardır:

Doğaya bilinçsizce yapılan müdahalelerin doğaya verdiği zararların bilincine varmak

Katılımcıların doğaya ve doğal kaynaklara olan duyarlılıklarını artırılmasını sağlamak

Katılımcılardan doğal kaynakları koruma bilincinin oluşmasını sağlamak

Katılımcıların alanında uzman eğitmenler tarafından gerçekleştirdikleri etkinliklerle bilimsel bakış açıları geliştirmelerine katkı sağlamak ve bu doğrultuda sorgulayıcı, yaratıcı, çözüm üretici yönlerine olumlu katkılar sağlamak

Katılımcıların doğanın güzelliklerini, zenginliğini, ilham veren yönünü hissetmeleri

Doğanın insanoğlunun vazgeçilmez hayat kaynağı olduğunu anlaması

Su ürünlerinin özelliklerini ve insan hayatına faydalarını öğrenmeleri

Katılımcıların doğal güzellikleri resim ve fotoğraflar ile yansıtabilmeleri

Göllerin jeomorfolojilerini ve oluşumlarını öğrenmeleri

Katılımcıların kazandıkları gözlem, araştırma, üretme gibi becerilerini içselleştirmeleri

Katılımcıların proje boyunca çektikleri fotoğraflarının sergilenmesi

Katılımcıların çevre sorunlarına duyarlılıklarının artması

Katılımcıların küresel ısınmanın etkilerinin örneklerini yerinde görerek farkındalıklarının artması

Katılımcıların çevre sorunlarına karşı çözüm önerileri üretebilecek farkındalığa ulaşmaları

Katılımcıların bazı web uygulamalarını yardım almadan uygulayabilir hale gelmesi

Farklı okul, farklı şehir, farklı branştaki katılımcıların ortak bir ürün oluşturabilmeleri

Katılımcıların yerinde öğrenmeyle öğrendiklerini pekiştirebilmeleri

Aktif bir öğrenme sürecinin kalıcı öğrenmeye olan katkısının ortaya çıkarılması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

two × one =