TÜBİTAK 4004 DİJİTAL ARAÇLARLA DONANMIŞ YENİ BİR ÇAĞA HAZIR MISINIZ?

TÜBİTAK 4004

DİJİTAL ARAÇLARLA DONANMIŞ YENİ BİR ÇAĞA HAZIR MISINIZ?
TÜBİTAK 4004 DOĞA EĞİTİMİ VE BİLİM OKULLARI
DİJİTAL ÇAĞIN OKURYAZAR BİREYLERİ PROJE ÖĞRETMENLER İÇİN

Bu projenin amacı; gelişen bilgi ve iletişim teknolojilerine bağlı olarak anlamı değişmeye başlayan ve kapsam alanı gittikçe genişleyen “okuryazarlık” becerilerini kazanmış öğrencilerin yetiştirilmesini sağlamak için öğretmenlerimizin dijital okuryazarlık ve medya okuryazarlığı becerilerini kazanmasını sağlamaktır.

Bu projeyle, günümüz dünya koşullarının gerektirdiği dijital okuryazarlık ve medya okuryazarlığı becerilerinin Medya Okuryazarlığı dersi öğretmenlerine uygulamalı etkinliklerle kazandırılması ve bu becerilerin, öğretmenler aracılığıyla öğrencilere aktarılması planlanmaktadır. Proje eğitimleri, Medya okuryazarlığı ve dijital okuryazarlık alanında araştırma ve çalışmalar yapan akademisyenler ile bu alanda faaliyet gösteren kamu kurumlarındaki uzmanlar tarafından verilecektir.

Projenin hedef kitlesi kimlerdir?

Medya okuryazarlığı dersine girebilme şartını sağlayabilecek şu branşlardaki öğretmenler proje katılımcısı olabileceklerdir:

Türkçe Öğretmenleri,
Sosyal Bilgiler Öğretmenleri,
Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri,
Ortaokullarda görev yapan, basın yayın yüksekokulları veya iletişim fakültelerinden mezun öğretmenler.

Proje etkinliklerine katılımcı seçiminde söz konusu branş öğretmenlerinin mezun oldukları alandan ziyade görev yaptıkları alan ve okul türü göz önünde bulundurulacaktır. Ülkemizde medya okuryazarlığı dersi 7 veya 8. sınıfta okutulduğu için ortaokullarda görev yapan ve medya okuryazarlığı dersini verebilme şartını taşıyan öğretmenler, özellikle de 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için medya okuryazarlığı dersini seçen okullardaki söz konusu branş öğretmenleri projenin doğrudan hedef kitlesini oluşturmaktadır. Bu nedenle söz konusu öğretmenlere proje katılımcısı olmalarında öncelik verilecektir.

Öncelik verilecek okullardan öğretmen başvurusunun yetersiz olması durumunda ortaokullardan esasen farklı bir statüye sahip olan Bilim Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) proje hedef kitlesine uygun branştan görev yapan öğretmenler de projeye katılımcı olarak seçilebilecektir.

Başvuru yapan öğretmenler arasından, şartlar uyduğu takdirde, her bölge için her branş grubundan (Türkçe, Sosyal Bilgiler, Bilişim Teknolojileri) en az 2 öğretmen seçimi yapılacaktır. Proje etkinlikleri 32 veya 18 kişilik olmak üzere dört sınıf şeklinde yapılacağından, bu seçimle projeye her branş grubundan 32 öğretmen seçilmesine dikkat edilecektir.

Dijital Çağın Okuryazar Bireyleri Projesi Başvuru Formu

Anasayfa

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

4 × 2 =