TÜBİTAK 4004 Bilim ve Teknoloji Akademisi Eğitimleri

Bilim Akademisi

TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları çağrısı kapsamında desteklenen Bilim ve Teknoloji Akademisi eğitimleri Ağustos ayında Bayrampaşa Belediyesi Bilim Merkezi’nde düzenlenecektir.

Fen, Teknoloji ve Mühendislik eğitimi; bilimsel bilginin üretilmesi, teorik bilginin uygulanması, ürüne ve yenilikçi buluşlara dönüştürülmesi, öğrencilerin öğrendikleri bilgileri bütünün parçaları olarak görmelerini sağlaması açısından ortaöğretim düzeyinde önem verilmesi gereken bir alandır. Bu doğrultuda gerçekleştirilmesi planlanan projede laboratuvar eğitimleri ve atölye çalışmaları ile bilimsel eğitim verilen öğrencilerin temel ve uygulamalı bilimlere olan ilgilerinin arttırılması hedeflenmiştir.

Projenin İstanbul Bayrampaşa’daki okullardan seçilecek bilime meraklı 20 lise öğrencisi ile Hatay Defne Necmi Asfuroğlu Anadolu Lisesi’nden misafir edilecek 20 lise öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Bayrampaşa Belediyesi imkânları kullanılarak Hatay’dan katılım sağlayacak 3 öğretmen nezaretindeki 20 öğrenci Bayrampaşa Belediyesi misafirhanesinde konaklayacaktır. İlk gün gerçekleştirilecek oryantasyon ve seminer eğitimlerinin ardından 2 gün boyunca fizik, kimya, biyoloji laboratuvarı ile bilgisayar teknolojileri, elektrik-elektronik ve mühendislik atölyesi çalışmalarına katılacaklardır. Konaklamalı etkinlik döneminin dördüncü gününde İstanbul kültür turuna çıkartılacak 43 katılımcı için Topkapı Sarayı, Panorama 1453, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile Miniatürk gezileri düzenlenecektir. Sonraki iki gün boyunca öğrencilerden laboratuvar ve atölye etkinliklerinde edindikleri bilgilerden yola çıkarak uzman, eğitmen ve rehberler eşliğinde 2 veya 3 kişilik gruplar halinde projeler ortaya koymaları istenecektir. Takiben 7. günde katılımcılarla Kocaeli Bilim Merkezi ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ne gezi düzenlenecektir. Etkinliğin son gününde öğrencilere proje sunum ve poster hazırlama eğitimleri verilecektir. Ortaya konan tüm çalışmalar posterler ile Hatay ve İstanbul’daki katılımcıların okullarında sergilenecektir.

Projemizin sonucunda farklı sosyokültürel çevrelerden bir araya getirilen bilime meraklı 40 lise öğrencisine bilimsel bilginin özünü anlatarak bilimsel düşünme becerisi kazandırmak, bilimi sevdirerek ulaşılmazlığını yıkmak, teknolojiyi kullanarak bilime ulaşma yöntemlerini öğretmek ve hayallerini gerçekleştirebilmeleri için cesaretlendirmeyi amaçlamaktayız.

http://bayrampasabilimmerkezi.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin