TÜBİTAK 4004 – Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada Projesi

Projesi
Doğada Projesi

TÜBİTAK 4004 – Bilim ve Sanat Kaşifleri Doğada Projesi

PROJENİN AMACI
Projemiz öğrencilere ekosistemin yapısını, ekosistemdeki canlı ve cansız bileşenlerin etkileşimini, madde döngülerini uygulamalı etkinlikler aracılığıyla kavratmayı hedeflemektedir. Yapılacak uygulamalı etkinlikler öğrencilerin fiziğin, kimyanın, matematiğin, doğadaki yerini fark etmelerini sağlayacaktır. Ayrıca öğrenciler sanata ilham kaynağı olan doğal güzellikleri fark ederek, doğadan esinlenerek sanatsal çalışmalar gerçekleştirecektir. Projemiz öğrencilerin bilim ve sanatın ekosistem içerisindeki yerini kavramaları ve ekosistemdeki sorumluluklarını anlamalarını sağlayacaktır. Bu sayede öğrencilerin çevre olgusunu kavrayabilmeleri, ekosistem bileşenlerinin doğadaki vazgeçilmez önemini algılayabilmeleri çevre duyarlılığı ve çevre bilinci kazanmaları hedeflenmektedir.

Hedef Kitle
Projemiz Milli Eğitim Bakanlığının tanılama testleri ile üstün/özel yetenekli birey tanısı almış üstün yetenekli 7. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Bu kapsamada Projeye katılacak öğrencileri İTO Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezi (20), Aydın Bilim ve Sanat Merkezi (5), Tekirdağ bilim ve Sanat Merkezi (5) ve İstanbul İl Milli Eğitime bağlı okullardan (20) olmak üzere 50 üstün yetenekli yedinci sınıf öğrencisi oluşturacaktır.

Proje Takvimi
Eğitimin ilk kısmında 20 Mayıs 2017 tarihinde Bilim ve Sanat Merkezinde tüm öğrencilerin katılımının sağlandığı çevre eğitimi Tüketici ve Çevre Eğitim Vakfı tarafından yapılacaktır. Eğitimin uygulama kısmında 29 Mayıs-3 Haziran tarihlerinde 25 kişilik ilk grup ile 5 Haziran-10 Haziran tarihlerinde 25 kişilik ikinci grup ile Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezinde teorik eğitimler, deneyler, açılış, kapanış ve değerlendirme yapılacaktır.

Proje uygulama yeri
Projemizin bir dönemi toplam 6 günden oluşmaktadır. Teorik ve uygulamalı etkinlikler 2 gün İTO Bahçelievler Bilim ve Sanat Merkezinde yapılacaktır. Projemizde doğada yapılacak uygulamalı etkinlikler 3 gün boyunca Belgrad Ormanında gerçekleştirilecektir. Projenin 1 günü ise etkinlikler İstanbul Üniversitesine bağlı Fen Fakültesi ve Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesindeki laboratuvarlarda gerçekleştirilecektir.

kasiflerdogada.com/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin