TÜBİTAK 4004 AFETLERİN POTANSİYEL RİSKLERİNE KARŞI ERKEN YAŞLARDA AFET BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ

TÜBİTAK 4004
TÜBİTAK 4004

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan projemiz 2-7 EYLÜL tarihlerinde Ünye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli’nde konaklamalı olacak şekilde planlanmıştır. Samsun AFAD, Samsun Meteoroloji Müdürlüğü, Ordu İtfaiye Amirliği, Ünye Asarkaya Milli Parkı, Göbü Köy Yaşam Merkezi ve Ünye MTAL Uygulama Oteli’nde gerçekleştirilecek uygulamalı ve eğlenceli etkinliklerle öğrencilerin hem kalıcı öğrenmeleri desteklenecek hem de doğal afetler ve afet yönetimiyle ilgili bilimsel kavramlarla tanışmaları sağlanacaktır. Toplamda 6 gün konaklamalı şekilde sürecek olan projemizde 28 farklı etkinlik planlanmıştır.

PROJE ALANLARI
*Samsun AFAD
*Samsun Meteoroloji Müdürlüğü
*Ordu İtfaiye Amirliği
*Ünye Asarkaya Milli Parkı
*Göbü Köy Yaşam Merkezi
*Ünye MTAL Uygulama Oteli

Projemizin hedef kitlesi Ordu, Samsun, Tokat ve Giresun illerinde öğrenim gören ortaokul 7. Sınıftan 8. Sınıfa geçmiş her ilden 9 öğrenci alacak şekilde 18 kız, 18 erkek öğrenci olmak üzere toplam 36 öğrenci olarak belirlenmiştir. Projemizdeki etkinliklerimiz planlanırken bu yaş gurubunun bilgi düzeyleri ve hazırbulunuşlukları göz önünde bulundurulmuştur. Seçim kriterlerimiz şu şekildedir;

1) Daha önce benzer bir projede yer almamış olmak

2) Herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,

3) 5 öğrenci Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinden, 5 öğrenci İmam Hatip Ortaokullarından, 5 öğrenci özel okullardan, 5 öğrenci köy ortaokullarından,10 öğrenci merkez ortaokullarından, 6 öğrenci okul kriteri aranmaksızın öksüz, yetim, afetzede, şehit ve gazi yakını ya da mülteci öğrencilerden(iyi derecede Türkçe bilen) seçilecektir.

4) Seçim sürecinde cinsiyet bakımından homojen bir dağılım olmasına dikkat edilecektir.

5) İllerden homojen bir şekilde seçim yapılacaktır.

6) Herhangi bir ilden başvuru olmaması durumunda diğer illerden öğrenci alımı yapılacaktır.

7) Bir okuldan iki veya daha fazla başvuru yapılması halinde 7.sınıf 1. dönem not ortalaması en yüksek öğrenci seçilecektir.

8) Projenin planlandığı hafta katılamayacağını beyan eden öğrencilerin yerine yedek olarak belirlenmiş 10 öğrenci arasından seçim yapılacaktır.

NOT: Öğrenciler aileleri tarafından projenin ilk günü olan 2 EYLÜL 2024 Pazartesi tarihinde Ünye MTAL Uygulama Oteline bırakılacak aynı şekilde projenin son günü olan 7 Eylül 2024 Cumartesi günü aileleri tarafından teslim alınacaktır. Sadece geliş ve gidiş yol masrafları öğrencilere aittir. Konaklama-yeme içme ve etkinlik seyahatlerinde herhangi bir ücret alınmayacaktır.

Proje Yürütücüsü
Dilek TOKATLI – Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

ÜNYE İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ
TÜBİTAK 4004 AFETLERİN POTANSİYEL RİSKLERİNE KARŞI ERKEN YAŞLARDA AFET BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ

BAŞVURU TARİHLERİ
25 Mayıs-29 Haziran 2024

Proje Başvuru Formu