TÜBİTAK 4004 “7/24 Bilim – Bidaha” Projesi

tübitak
TÜBİTAK 4004

“7/24 Bilim – Bidaha”
TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Projesi

Projede 30 ortaokul öğrencisi ve 10 öğretmen adayı katılımcı olarak yer alacaktır.

Proje yürütücüsü: Dr. Deniz Eroğlu – Matematik Eğitimi Uzmanı
Proje uzmanı: Dr. Ercan Tatli – Fen Eğitimi Uzmanı
Proje ev sahibi: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi

9-17 Ağustos 2020 tarihlerinde Burdur’da ikincisi düzenlenen olan “7/24 Bilim” adlı TÜBİTAK projesi, bu sene “7/24 Bilim-Bidaha” sloganı ile gerçekleştirilmektedir. Projede Burdur’un köylerinde öğrenim gören 30 ortaokul öğrencisi ve farklı üniversitelerin eğitim fakültelerinde öğrenim gören 10 öğretmen adayı katılımcı olarak yer almaktadır.

“7/24 Bilim” projesinde yer alan 50’yi aşkın fen, matematik ve mühendislik etkinliği 9 gün süresince Burdur’da ve Isparta’da gerçekleştirilecektir. Projede yer alan okul içi etkinlikler üniversitenin Nanoteknoloji Laboratuvarı, Antropoloji Laboratuvarı ve Bilişim Laboratuvarlarında; okul dışı etkinlikler Burdur Gölü, Böcek Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Sagalassos Antik Kenti’nde; sanat ve drama etkinlikleri ise şehrin park ve bahçelerinde gerçekleştirilecektir. Projede bilimsel içerikli etkinliklere ek olarak her gün, sabahları spor ve oyun aktivitelerine, akşamları da sanat ve kültür etkinliklerine yer verilecektir. Projenin katılımcıları bilimin en güncel uygulamaları olan “arttırılmış gerçeklik”, “nanoteknoloji” ve “STEM” gibi uygulamaları deneyimleme fırsatı bulacaklardır. Projenin eğitmen ekibi 4 farklı üniversiteden ve 13 disiplinden 23 akademisyenin yanı sıra 3 öğretmen, 1 bilişim uzmanı, 1 arkeolog ve 1 gençlik liderinden oluşmaktadır. Projede eğitmenlerin dışında 1 proje yürütücüsü, 1 proje uzmanı, 5 rehber öğretmen ve 1 sağlık personeli görev almaktadır.

“7/24 Bilim” projesi, 3 temel hedef gözetilerek hazırlanmıştır. Bunlardan ilki kırsal kesimlerdeki ortaokullarda öğrenim gören öğrencilerin, deneyimleme imkânı bulamadıkları bilimsel etkinliklere katılmalarını sağlamaktır. İkinci hedef, projede katılımcı olarak yer alan öğretmen adaylarının, 21.yüzyıla özgü çağdaş öğretim becerilerinin geliştirilmesidir. Üçüncü hedef ise bütün katılımcıların öncelikli alanlar olarak belirlenmiş olan “endüstriyel tasarım, nanoteknoloji ve robotik/kodlama” ile ilgili etkinliklere katılımını sağlamaktır.

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde gerçekleşecek olan “7/24 Bilim” projesi TÜBİTAK tarafından finanse edilmekte olup Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Burdur Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün ortaklığıyla gerçekleştirilmektedir.

Facebook: Yedi24Bilim
Instagram: 724bilim
Twitter: yedi24bilim

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScM1oeu4eZjk_w-oeCsmStKFIhVD3wYYuKoa7DyftasxQRkQQ/viewform

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin