TÜBİTAK 2237A – Yaratıcı Drama ile Sınıf Öğretmeni Adaylarına Değerler Eğitimi Uygulamaları

YARATICI DRAMA

TÜBİTAK 2237A- BİLİMSEL EĞİTİM ETKİNLİKLERİ DESTEĞİ PROGRAMI 2018/3 ÇAĞRISI KAPSAMINDA DESTEKLENEN “Yaratıcı Drama ile Sınıf Öğretmeni Adaylarına Değerler Eğitimi Uygulamaları”

Bu etkinliğin amacı, etkili öğretim yöntemlerinden biri olan yaratıcı dramayı sınıf öğretmeni adaylarının değerler eğitimine adapte etmek ve öğretmen adaylarında yaratıcı drama uygulamaları yoluyla değerler eğitimine yönelik bilgi ve deneyim kazandırmaktır. Proje ile sınıf öğretmeni adaylarına a) yaratıcı drama yöntemi ile değerler öğretimine yönelik öğretim materyali geliştirme becerisi, b) değerler eğitimine ilişkin olumlu görüş ve c) değerlere yönelik bilişsel yapılarının geliştirmesi hedeflenmektedir.

Eğitim fakültelerinde drama dersi zorunlu ya da seçmeli olarak programda yerini almaktadır. Drama, başlı başına bir alan, disiplin ve öğretim yöntemidir. Öğretim yöntemi olarak bakıldığında hiçbir öğrenciyi geride bırakmayacak, onlara eşit katılım fırsatı verebilecek etkili bir yöntemdir. Yaratıcı drama, katılımcıyı merkeze alan ve katılımcının bizzat uygulamanın içinde, etkin olduğu bir süreçtir. Bu bakımdan yaratıcı drama değerler eğitiminde alternatif bir yöntem olarak kullanılabilir. Yaratıcı drama ile değerler eğitiminin ise kendisine ders kitaplarında ve üniversite sınıflarında yeterince yer bulamadığı görülmektedir. Geleceğin öğretmenleri ve öğretim programlarının uygulayıcısı olacak olan sınıf öğretmeni adayları değerler öğretiminde etkin bir rol oynamaktadırlar.

ETKİNLİĞİN HEDEF KİTLESİNİ, TÜRKİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERİN EĞİTİM FAKÜLTELERİNDE BULUNAN SINIF ÖĞRETMENLİĞİ LİSANS PROGRAMLARININ 3. SINIFLARINDA ÖĞRENİM GÖRMEKTE OLAN ÖĞRENCİLER OLUŞTURMAKTADIR. KATILIMCILARIN ETKİNLİK SÜRESİNCE DEĞERLER EĞİTİMİNDE BİR YÖNTEM OLARAK YARATICI DRAMANIN KULLANIMINA YÖNELİK ELDE EDECEKLERİ BİLGİ VE BECERİLERİ 3. VE 4. SINIFLARDA ALACAKLARI ÖZEL ÖĞRETİM YÖNTEMLERİ VE AYRICA OKUL DENEYİMİ VE ÖĞRETMENLİK UYGULAMASI DERSLERİ SÜRECİNDE YANSITABİLMELERİ VE KULLANABİLMELERİNE OLANAK SAĞLAMASI AMAÇLANMAKTADIR.

9-16 MART 2019 RİZE

DOÇ. DR. AYŞEGÜL OĞUZ NAMDAR
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ
https://dramavedeger.weebly.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin