TÜBİTAK 2237 Depremlere Hazırlık

TÜBİTAK 2237
TÜBİTAK 2237 Eğitimi

TÜBİTAK 2237 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinden Alınan Dersler ve Ülkemizin Yeni Depremlere Hazırlık Durumu

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye saati ile 04.17’de ve 13.24’te merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan iki deprem (Mw=7.8 ve Mw=7.7) meydana gelmiştir. Ülkemizin doğusunda gerçekleşen ve toplam on ilimizde birçok binanın yıkılmasına sebep olan bu deprem felaketi hepimizi derinden etkiledi.

Deprem sonrası, proje yürütücüsünün de içinde bulunduğu bilim insanlarından oluşan bazı ekipler bölgede incelemelerde bulunmuş ve bulunmaktadır. Yapılan incelemeler, yapıların neden ağır hasara uğradığı ve gerek zemin seçiminde gerekse yapısal elemanların tasarım ve imalatında yapılan hataların neler olduğu hakkında bilgi edinmemizi sağlamaktadır.

Gelecek 30 yıllık bir süre içerisinde meydana gelme olasılığı oldukça yüksek olan Marmara Depremi yanında; güneyindeki Tosya İlçesinden geçen Kuzey Anadolu Fay hattı Kastamonu ili ve bölgesini yıkıcı bir deprem ile tehdit etmektedir. Bu anlamda, Kastamonu’nun depremselliği, depreme ne kadar hazır olduğu ve yapılması gerekenler konusunda bir aktiviteye ihtiyaç vardır.

Deprem kuşağında olmasına rağmen Türkiye’nin, bu konuda hala kat etmesi gereken çok uzun bir yol vardır. Deprem ile ilgili yapılacak her çalışma ve araştırma, ülke ve millet olarak bu yolda mesafe katetmemize yardımcı olacaktır.

Etkinlik Tarihleri : 18 Aralık-22 Aralık 2023

Etkinliğin Amacı:

1) 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin yapılarda oluşturduğu hasarın nedenlerini irdelemek

2) İlgili depremlerde hasar almayan yapılarda nelerin doğru yapıldığını katılımcılar ile paylaşmak

3) Depremde hasar görmüş yapıların onarımı ve güçlendirilmesi konusunda bilgiler sunmak

4) Meydana gelen depremlerden elde edilen dersler ışığında ülkemizin depreme ne kadar hazır olduğu ve bunun için nelerin yapılması gerektiği konusunda katılımcıları bilgilendirmek

5) Deprem ile mücadele konusunda deprem bilinci ve bilgisi yüksek araştırmacıların ve bireylerin yetişmesine katkı sunmaktır.

6) Ülkemizde deprem bilincinin artmasına katkı sunmak

Etkinliğin Kapsamı:

1) Proje kapsamında, 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin bize öğrettiği bilgiler katılımcılarla paylaşılacaktır.

2) Bu kapsamda verilecek eğitimlerde bu depremlerin sadece inşaat mühendisliği hizmeti görmüş yapılarda oluşturduğu hasarlar ve nedenleri anlatılacaktır.

3) Son depremlerden elde edilen bilgiler ve ülkemizin depreme hazırlık durumu sadece inşaat mühendisliği ve mimari açıdan ele alınacaktır

4) Lisans veya lisansüstü eğitimini inşaat mühendisliği veya mimarlık alanında yapanlar, katılımcı olarak proje kapsamındaki derslere katılabilecektir.

18 Aralık-22 Aralık 2023 tarihleri arasında Kastamonu’da gerçekleştirilecek olan “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremlerinden Alınan Dersler ve Ülkemizin Yeni Depremlere Hazırlık Durumu” projesi Kastamonu Üniversitesi Kuzeykent Kampüsü’nde düzenlenecektir. Katılımcıların yol, konaklama ve iaşe giderleri TÜBİTAK tarafından karşılanacaktır.

Eğitici, katılımcı ve yardımcı personeller Kastamonu Üniversitesi ana kampüsü içerisinde yer alan Prof.Dr. Mevlüt Beyribey Konukevi ve Parlayan Yıldız Konukevi’nde kalabileceklerdir. Her iki konukevi bünyesinde üç öğün yemek servisi yapılmaktadır. Düzenleme kurulu, eğitici, katılımcı ve yardımcı personellerin iaşe ihtiyaçları konukevleri üzerinden sağlanacaktır.