Ana SayfaÖğretmenlere Yönelik EtkinliklerTÜBİTAK 2237-A Robotik Öğretmeyi Öğreniyorum II

TÜBİTAK 2237-A Robotik Öğretmeyi Öğreniyorum II

TÜBİTAK 2237-A kapsamında verilecek olan Robotik Öğretmeyi Öğreniyorum eğitimi BÖTE, Matematik ve Fen Eğitimi alanlarındaki 3. ve 4. sınıftaki öğretmen adaylarına hitap etmektedir. Lisans eğitimlerindeki robot programlamaya yönelik sunulan etkinliklerin sınırlılığından dolayı bu bölümlerden mezun olan öğretmen adayları robot programlama konusunda yeterli eğitimi alamamaktadır. Bu kapsamda öğretmen adayları robotik ile ilgili konulara ilişkin gerek alan bilgisi gerekse pedagojik alan bilgileri sınırlı kalmaktadır. Dolayısıyla Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü Fen Bilgisi Eğitimi ve Matematik Eğitimi programı öğretmen adaylarının da STEM eğitimi kapsamında öğretmen olduklarında derslerinde öğrencilerine sunabilecekleri somut örnekler ile tanıştırılmalarına ihtiyaç söz konusudur. Diğer yandan özellikle bilişim teknolojileri öğretmenleri özellikle lise öğretim programının Kur-2 kısmında yer alan robot programlama dersini öğrencilere aktarma konusunda, fen bilgisi ve matematik öğretmenleri de kendi alanlarındaki robotik araçlar ile çözülebilecek problemleri derslerine entegre etme noktasında eksiklikler yaşamaktadırlar.

Bu çerçevede bu eğitimde, robot programlama alanında çalışmalar yapan alan uzmanları tarafından Bilişim Teknolojileri, fen bilgisi ve matematik öğretmen adaylarının göreve başlamadan önce robot programlamaya yönelik alan bilgisi ve pedagojik alan bilgilerinin geliştirilmesi ve somut örnekler üzerinden becerilerinin artırılması amaçlanmaktadır.

Kapsam
Öğrencilerin robot programlama becerilerin geliştirilmesi amacıyla farklı türde eğitsel robotlar kullanılmaktadır. Ayrıca, BBD-ÖP’de Kur-2 bölümünde yer alan robot programlama dersi kapsamında yer alan kazanımlar için farklı robotlar kullanılabileceği düşünülmektedir. Bu çerçevede LEGO Mindstorms’un NXT ve EV3 sürümlerinin gerek teknik olarak öğretmen adaylarına alan bilgisi kazandırması noktasında, gerekse pedagojik alan bilgisi noktasında detaylı ve açıklayıcı örnekler oluşturabilmek için uygun olacağı düşünülmektedir. Diğer yandan robot türleri arasında LEGO Mindstorms’un NXT ve EV3 sürümlerinin eğitimde kullanılmaya başlamasının ardından dünyada en popüler kullanılan eğitsel robot setleri haline gelmiştir. Dolayısıyla proje kapsamında Lego Mindstorms EV3 eğitsel robot kitlerinin kullanılmasının uygun olacağı düşünülmüştür. Türkiye’de son yıllarda özellikle özel eğitim kurumları başta olmak üzere, Bilim Sanat Merkezlerinde ve birçok okulda bu robot kitlerinin kullanıldığı görülmektedir.

2237-A kapsamında verilecek olan bu eğitime son başvuru tarihi 05 Nisan 2021

Robotik Öğretmeyi Öğreniyorum – II (02-05 Mayıs 2021) tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilecektir.

Detaylar ve Başvuru için tıklayınız

Editör
Editörhttp://www.bilimsenligi.com/
Türkiye Eğitim Kampüsü - İlkokul ortaokul lise üniversite eğitim etkinlikleri duyuruları.