TÜBİTAK 2237-A Eğitim Bilimleri Alanında Lisansüstü Öğrenciler İçin Akademik Becerileri Geliştirme ve Proje Hazırlama Eğitimi

TÜBİTAK 2237-A
TÜBİTAK 2237-A Eğitim Bilimleri Alanında Lisansüstü Öğrenciler İçin Akademik Becerileri Geliştirme ve Proje Hazırlama Eğitimi

Projenin amacı, lisansüstü eğitim gören öğrencileri ulusal/uluslararası destekler, programlar ve fırsatlar ile tanıştırmak, akademik yazma ve proje hazırlama becerilerinin geliştirmektir.

Eğitim, TÜBİTAK 2237-A kapsamında ücretsizdir.

Gerçekleştirilecek eğitimle, lisansüstü öğrencilerin bilimsel düşünce, araştırma modeli ve tasarımları, bilimsel araştırma problemi tasarlanması ve geliştirilmesi, bilimsel etik, kaynak tarama, bilimsel makaleyi kritik okuma ve analiz etme becerilerine sahip olacaklardır. Bu eğitimle, lisansüstü öğrencilerin akademik yazma becerilerinin gelişmesi sağlanacaktır.

Eğitim kapsamında, bilimsel proje hazırlama için gerekli olan proje fikrinin üretilmesi, proje bileşenlerinin açıklanması, proje önerisinin hazırlanması, projede uygulanacak yöntem ve araştırma tekniklerinin tanıtılması, projede iş- zaman çizelgesinin planlanması, proje bütçesinin hazırlanması, proje raporlarının ve sonuç raporlarının yazılması becerileri kazandırılacaktır.

Eğitimlerle bir projenin yürütülmesi için hazırlık aşamasından raporlama sürecine kadar gerekli tüm basamaklar hakkında bilgi edinmeleri sağlanacaktır.

Ayrıca ulusal ve uluslararası destek programları tanıtılarak öğrencilere farkındalık kazandırılacaktır. Eğitim sonunda lisansüstü öğrenciler, araştırmaları için destek alabilecek projelerini gerek TÜBİTAK’a gerekse üniversitelerin BAP birimlerine sunma becerilerine sahip olabileceklerdir.

Eğitim programı kapsamında, yer alan teorik dersler, uygulamalı ve etkileşimli olarak dört gün boyunca yetkin eğitmenler tarafından yürütülecektir. Etkinliğe Fırat Üniversitesi dışından dört eğitmen ile birlikte Fırat Üniversitesi içinden dört eğitmen planlanmaktadır.

Proje kapsamında farklı üniversitelerde eğitim bilimleri alanında öğrenim gören 40 öğrenciye eğitim verilecektir.

Kimler Katılabilir?
Etkinliğe kabul edilecek katılımcılar aşağıdaki ölçütlere göre seçilecektir:

Eğitim Bilimleri Enstitülerinde yüksek lisans veya doktora öğrencisi olmak.
Yüksek lisans öğrencileri için tez döneminde olmak.
Doktora öğrencileri için doktora yeterlik derecesine sahip olmak.
TÜBİTAK araştırma projelerinde yürütücülük yapmıyor/yapmamış olmak.
Öncesinde TÜBİTAK 2237 A kapsamında benzer bir eğitime katılmamış olmak.

11-14 Kasım 2021

Yürütücü
Prof. Dr. Ahmet TEKİN

Başvuru Formu: http://egtbilproje.firat.edu.tr/?q=tr/node/128

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
lütfen isminizi buraya girin

8 + five =