TÜBİTAK 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Finali BİLSEM Başarıları

BİLSEM’lerimiz, TÜBİTAK 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Finali’nde;
7 BİRİNCİLİK ?
9 İKİNCİLİK ?
16 ÜÇÜNCÜLÜK ?
ve
17 TEŞVİK ÖDÜLÜ ile büyük bir başarıya daha imza atarak
49 projeyle TÜBİTAK’a damgasını vurdu.

BİLSEM’ler; bilimsel çalışmaları teşvik edip yaygınlaştırmaya çalışarak öğrencilerimizi desteklemeye ve geleceğin bilim insanlarını çekirdekten yetiştirmeye devam ediyor.

Özveriyle çalışmalarına aralıksız devam eden bilim ve sanat merkezlerimiz, TÜBİTAK 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Finali’nde 10 ana alanda ve 43 farklı tematik alanda;
7 BİRİNCİLİK
9 İKİNCİLİK
16 ÜÇÜNCÜLÜK ve
17 TEŞVİK ÖDÜLÜ ile büyük bir başarıya imza atarak; toplam 49 proje ile TÜBİTAK’a damgasını vurdu.
Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla her yıl, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türkçe ve Yazılım olmak üzere 10 ana alanda ve 43 farklı tematik alanda bu yıl 16’ncısı düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda 4.583 farklı okuldan 13.585 erkek ve 17.416 kız öğrenci olmak üzere toplam 31.001 öğrenci 23.968 proje ile başvuruda bulunmuştur.

Ortaokul öğrencileri tarafından hazırlanan projelerin; Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde her alan için oluşturulan jüri tarafından ön değerlendirmeleri yapılmıştır. Ön değerlendirmeyi geçen 1.218 proje, 28-31 Mart 2022 tarihleri arasında düzenlenen bölge yarışmalarında sergilenmiştir. Bölge yarışmalarında proje sahibi öğrenciler, üç gün boyunca ziyaretçilere ve jüri üyelerine hazırladıkları projelerin sunumunu yapmıştır. Jüriler tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Bölge Birinciliği, İkinciliği ve Üçüncülüğü ödülleri verilmiştir. Bölge değerlendirmeleri sonucunda 57 il ve 148 farklı okuldan 336 öğrencinin hazırladığı 180 proje Birincilik ödülüne layık görülmüştür.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 16. sı düzenlenen 2022 Yılı 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nda ön değerlendirmeyi geçen ve bölge finallerine katılmaya hak kazanan bilim ve sanat merkezlerimiz;
Adana Bölge Finallerinde 61,
Ankara Bölge Finallerinde 43,
Bursa Bölge Finallerinde 42,
Erzurum Bölge Finallerinde 43,
İstanbul Asya Bölge Finallerinde 37,
İstanbul Avrupa Bölge Finallerinde 27,
İzmir Bölge Finallerinde 20,
Kayseri Bölge Finallerinde 47,
Konya Bölge Finallerinde 46,
Malatya Bölge Finallerinde 50,
Samsun Bölge Finallerinde 46,
Van Bölge Finallerinde 35 olmak üzere toplam 497 proje ile TÜBİTAK’a damgasını vurmuştu.
31 Ekim – 04 Kasım 2022 tarihleri arasında Diyarbakır Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın final sergisine,
10 ana alandan,
180 projenin sahibi
180 proje danışmanı ve 336 öğrenci (151 erkek ve 185 kız) olmak üzere toplam 516 kişi katıldı.

Final sergisi süresince, öğrenciler Mezopotamya ve Anadolu medeniyetleri arasında köprü görevi gören ve köklü bir tarih barındıran kadim şehrimiz Diyarbakır’ı tanıma fırsatı buldu. Bu süreçte öğrenciler yalnızca bilim aşkını ve araştırma şevkini değil, aynı zamanda kendi şehirlerinden farklı kültürleri tanıyarak, farklılıkları deneyimleyeme fırsatı buldular.
Yarışmaya ait proje değerlendirmelerinde, her alanda 01-02 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılmış ve değerlendirmelerde farklı üniversitelerden akademisyenler görev almıştır. 03 Kasım 2022 Perşembe günü ise proje sahibi öğrenciler ve danışmanları için sosyal etkinlik günü olarak planlanmış; bu kapsamda, Diyarbakır ilinde ziyaret edilmesi gereken yerlere gezi düzenlenmiştir.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından düzenlenen 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması’nın ödül töreni 4 Kasım 2022 Cuma günü Diyarbakır’da yapıldı. Törene Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra Vali Yardımcısı, Kaymakam, İl Milli Eğitim Müdürü, Dicle Üniversitesi Rektörü, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada, Cumhuriyetimizin 100. yaşına adım attığını, 100. yılına hazırlandığını, bu yüzyıla imza atacakların salondaki öğrenciler olacağını söyledi. Türkiye’nin gençlerden çok büyük işler beklediğini belirten Kacır, öğrencilerin uzay teknolojilerinde Türkiye’yi öncü ülkelerden biri yapacağını ve derin uzay yolculuklarına milli imkanlarla çıkaracağını ifade etti. Kacır, şöyle konuştu: “Yapay zeka teknolojilerinde Türkiye’yi lider ülkelerden biri yapacak, yapay zekada ve tüm yenilikçi teknoloji alanlarında adil ve insanlık yararına teknolojileri geliştirecek olan yine sizlersiniz. Savunma sanayisinde bugün olduğu gibi bundan sonra da asla kimseye muhtaç olmayacak, en ileri teknolojilere kendi imkanlarıyla erişme kabiliyetine sahip ve elde ettiği kuvveti dünya barışı için geliştirmeye ve değerlendirmeye devam edecek, Türkiye’yi inşa edecek olan bu salondaki öğrencilerimizdir. Takım olacağız, inanacağız, iddia edeceğiz, iddiamızın arkasında duracağız ve inşallah Togg gibi nice eserleri bu güzel ülkeye hep birlikte kazandıracağız. İnşallah Togg’u bir dünya markası yapacağız ama bunu da yine sizinle yapacağız. Bunu yapmak için mutlaka batarya teknolojilerinde lider ülke olacağız. Bunu yapmak için tıpkı insansız hava araçlarında olduğu gibi otomobillerde kullanılan otonom sistemlerde lider ülkelerden biri olmak zorundayız. Bütün bu teknolojileri önümüzdeki dönemde sizlerle, sizler gibi bu yolculuğa çıkmış ve bizimle birlikte olan mühendislerimizle, araştırmacılarımızla, akademisyenlerimizle birlikte gerçekleştireceğiz.”
Törenin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışmasını Diyarbakır’da yapmaktan duydukları memnuniyeti ifade etti. Mandal, Haziran ayında Zerzevan’da Gökyüzü Gözlem Etkinliğini gerçekleştirdiklerini, sonrasında ise Bilim Şenliği için Diyarbakır’a geldiklerini kaydetti. Üç etkinliğin de çok iyi geçtiğini belirten Mandal, gösterdiği misafirperverlikten ötürü Diyarbakır’a teşekkür etti.

Yarışmada stantları dolaştığını ve öğrencilerin heyecanına ortak olduğunu kaydeden Mandal, geleceğe yön veren projelerle karşılaştığını belirterek “Başardığınız projelerle hepinizi yürekten kutluyorum ve kendinizi alkışlamanızı istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Öğrenciler kadar öğretmenlerin de heyecanlı olduğunu vurgulayan Mandal, onlara yönelik yeni bir çalışma içinde olduklarını açıkladı. Prof. Dr. Mandal, lisans öğrencilerine yönelik olarak devam eden STAR programının, STAR Öğretmen olarak düzenleneceğini açıkladı. Mandal, “Bu yarışmada dereceye giren projelerin danışman öğretmenleri STAR öğrencileri gibi projelere dahil edilecek.” dedi.
Ortaokul seviyesinde böyle bir yarışmada finale yükselmenin önemine vurgu yapan Mandal, “Burada yer alan sizler sorunları hem ülkemiz için, hem insanlık için çözmeye aday olduğunuzu ortaya koydunuz” ifadelerini kullandı.

Mandal, şöyle devam etti: “Bugün her bir alanda 1 Birincilik, 2 İkincilik, 3 Üçüncülük ve 3 Teşvik olmak üzere toplamda 10 alandan 90 projeye ödül veriliyor. Ancak ödül alsın veya alamasın burada proje sergileyen tüm öğrencilerimize seslenmek istiyorum: TEKNOFEST için 20 Kasım’a kadar zamanımız var. Bu sene Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere üç kez TEKNOFEST kapsamında buluşacağız. Hepiniz TEKNOFEST’e bekliyoruz. Stantları gezerken birçoğunuzla ‘Sizinle TEKNOFEST’te görüşürüz’ diye ayrıldık. TEKNOFEST’te heyecanımıza ortak olmanızı bekliyoruz.”

Kendisinin de bir TÜBİTAK bursiyeri olduğunu hatırlatan Mandal, “Ben TÜBİTAK’la üniversitede tanışmıştım ama siz daha erken, daha ortaokuldayken tanıştınız. Bunun devamı gelecek. Olimpiyatlar var, lise, lisans, lisansüstü doktora hatta doktora sonrası desteklerimiz var. İleriki aşamalarda sık sık TÜBİTAK’la karşı karşıya geleceksiniz” ifadelerini kullandı.

Mandal bu yıl Türkiye genelindeki 4 bin 500 okuldan 30 binin üzerinde öğrencinin yarıştığını söyledi. Finalde ise 336 öğrencinin bulunduğunu anlatan Mandal, “Bu muhteşem bir şey. Geçen yıl ile karşılaştırdığımızda yüzde 50 daha fazla. Buraya gelen sayımız hepsi aynı çünkü 180 proje burada sergileniyor ancak başvuran sayısı her yıl artıyor. Türkiye’deki 81 ilden final yarışmasına aday olan 57 ilimiz var. 81 ilimizden 30 binin üzerinde öğrencimiz 24 bin kadar proje ile yarıştılar buraya gelmek için. Ancak burada 57 ildeki 148 okuldan 336 öğrencimiz bizlerle.” dedi.

53. TÜBİTAK Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Ödül Töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ödüllerde değişiklik yaptığına işaret eden Mandal, “Proje başına ödül veriyorduk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da talebiyle artık tüm yarışmalarda kişi başına ödül vermeye başladık. Bugün de her öğrencimize ayrı ayrı ödül vereceğiz” ifadelerini kullandı.

180 projenin yarıştığı final yarışmasında, farklı alanlarda 10 proje birinci, 20 proje ikinci, 30 proje üçüncü, 30 proje ise teşvik ödülü almaya hak kazandı. Konuşmaların ardından öğrencilere ödülleri verildi.

Toplam 49 projesi ile TÜBİTAK’a damgasını vuran özel yetenekli ortaokul öğrencilerimizi, yoğun emeklerle öğrencilerimize danışmanlık yapan öğretmenlerimizi, öğrencilerimizin değerli ailelerini, kurum yöneticilerimizi ve süreçte emeği geçen herkesi tebrik ediyoruz.